testyazılı sorularıçıkmış sorularkonu anlatımsoru bankası‘2023 YÖK Üstün Başarı Ödülleri’ için başvurular başladı

YÜKSEKÖĞRETİM Kurulu (YÖK), ‘YÖK Üstün Başarı Ödülleri’ için başvuru sürecinin başladığını ve başvuruların 5 Haziran, saat 24.00’e kadar süreceğini açıkladı. YÖK’ten yapılan açıklamaya göre; 2017’den bu yana …

26.04.2023

YÜKSEKÖĞRETİM Kurulu (YÖK), ‘YÖK Üstün Başarı Ödülleri’ için başvuru sürecinin başladığını ve başvuruların 5 Haziran, saat 24.00’e kadar süreceğini açıkladı.

YÖK’ten yapılan açıklamaya göre; 2017’den bu yana verilmekte olan ‘YÖK Üstün Başarı Ödülleri’ için bu yılki başvuru süreci başladı. Başvurular bugünden itibaren 5 Haziran Pazartesi günü, saat 24.00’e kadar sürecek. Ödüller, ‘Bireysel’, ‘Kurumsal’, ‘Özel Alan’ ve ‘Özel’ olmak üzere 4 ana başlık altında 12 kategoride verilecek. ‘Bireysel Ödüller’ başlığında ‘Fen ve Mühendislik Bilimleri’, ‘Güzel Sanatlar ve Mimarlık’, ‘Sağlık ve Spor Bilimleri’ ile ‘Sosyal ve Beşeri Bilimler’ olmak üzere 4 farklı kategoride ‘Yılın Doktora Tezi Ödülü’ verilecek. Bu ödüllere başvurular, bir önceki yıl içinde tamamlanmış doktora tezleri için doktora tezi sahibi ve tez danışmanı tarafından birlikte yapılacak. Ödüllerle, hoca-öğrenci ortak başarısının önemine dikkat çekilmesi hedefleniyor. ‘Kurumsal Ödüller’ başlığında ise ‘Dijital Dönüşüm ve Büyük Veri Çalışmaları’, ‘Toplumsal Sorumluluk’, ‘Uluslararası İş Birliği’, ‘Üniversite-İş Dünyası İş Birliği’ ve ‘Yerel Kalkınmaya Katkı Ödülü’ olmak üzere 5 ayrı kategori bulunuyor. Bu ödüller için başvurular yükseköğretim kurumları tarafından yapılacak. Ödüllerle yükseköğretim kurumlarının bir önceki yılda tamamlanmış yenilikçi çalışmalarının ve iyi uygulama örneklerinin teşvik edilmesi ve yaygınlaştırılması amaçlanıyor.

ÖZEL ALAN ÖDÜLLERİ

‘Özel Alan Ödülleri’, ‘Milli Yenilik Ödülü’ ve ‘Bilim Diplomasisi Ödülü’ kategorilerinde verilecek. Başvurular çalışmanın sahibi öğretim elemanı tarafından yapılacak. Başvurusu yapılacak çalışmaların, başvuru yapılan yıldan bir önceki yılda öğretim elemanı tarafından yürütülmüş ve tamamlanmış olması gerekiyor. Bu kategoride verilecek ödüllerle, yükseköğretim ve ülke çıkarları için öncelikli görülen milli yenilik ve bilim diplomasisi alanında öğretim elemanlarının yaptığı çalışmaların teşvik edilmesi hedefleniyor.

‘Özel Ödül’ ise ‘İlme ve Talebeye Hizmet Ödülü’ olarak yaptığı çalışmalarla eğitime ve bilime önemli katkılarda bulunmuş bilim insanlarına verilecek. Bu ödülle ilgili herhangi bir başvuru aranmayacak. Başvuru şartlarıyla ilgili detaylı bilgiler ‘http://odul.yok.gov.tr‘ adresinden öğrenilebilecek. (DHA)

Doğa Başak ÖZTÜRK/ ANKARA, (DHA)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.