testyazılı sorularıçıkmış sorularkonu anlatımsoru bankasıBakanlıktan çocuklar için ‘Kültür Koruyucuları’ sitesi

KÜLTÜR ve Turizm Bakanlığı tarafından erişime açılan ‘kulturkoruyuculari.ktb.gov.tr’ sitesiyle, çocuklar Türkiye’nin zengin kültürel mirasına yolculuk yapabiliyor. Bakanlık tarafından erişime açılan sitede çocuklara özel …

20.01.2023

KÜLTÜR ve Turizm Bakanlığı tarafından erişime açılan ‘kulturkoruyuculari.ktb.gov.tr’ sitesiyle, çocuklar Türkiye’nin zengin kültürel mirasına yolculuk yapabiliyor.

Bakanlık tarafından erişime açılan sitede çocuklara özel; arkeoloji, müze ve ören yeri, restorasyon ve konservasyon, somut olmayan kültürel miras konularında bilgiler aktarılıyor. Kültür varlıklarının neden korunması gerektiği ve kültür varlığı bulunduğunda ne yapılması gerektiği hakkındaki çeşitli animasyonlarla, çocuklarda kültür varlıklarını koruma bilinci oluşturulması hedefleniyor. Türkiye’de bulunan müze ve ören yerlerinin sanal müze uygulamasıyla gezilebildiği sitede; aktiviteler, bulmacalar ve yap-bozlar gibi etkinliklerle çocuklara zamanlarını daha eğlenceli bir şekilde değerlendirme imkanı sunuluyor. Sitede aynı zamanda öğretmenlerin de eğitim içeriklerinde kullanabilecekleri ve sınıf içerisinde uygulayabilecekleri etkinlikler de yer alıyor.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, site ile ilgili Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Çocuklarımız ve gençlerimiz yarıyıl tatilinde hem eğlenecek hem de öğrenecekler. Yayına aldığımız ‘kulturkoruyuculari.ktb.gov.tr’ sitesi ile kültür varlıklarımızla ilgili tüm bilgileri öğrenebilir, müzelerimizi sanal olarak gezebilirsiniz. Artık sen de bir kültür koruyucususun” ifadelerini kullandı.

Enes GEYİK/ANKARA, (DHA)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.