testyazılı sorularıçıkmış sorularkonu anlatımsoru bankasıBüyük Bekleyişin Sonu Geliyor! Öğretmen Atama Sayıları Hangi Tarihte Açıklanacak?

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in 68 bin öğretmen açığı konusundaki açıklamaları, atama bekleyen öğretmenler arasında heyecan yaratmıştı.

20.11.2023

Ancak Bakan Tekin, ihtiyacın bu sayıda olduğunu belirtse de Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın bütçe konusunda net bir açıklama yapamadığını dile getirmişti. Bu durum, atama sürecine ilişkin gözleri Meclis bütçe görüşmelerine çevirdi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) 26 Ekim Perşembe günü genel bütçe üzerinde görüşmelerini gerçekleştirdi. Milli Eğitim Bakanlığı’nın bütçesi ise Meclis genel kurulunda 14 Kasım Salı günü ele alındı. Bütçe görüşmeleri 24 Kasım Cuma günü Cumhurbaşkanlığı bütçesinin tartışılmasıyla son bulacak.

Bundan sonraki adım, Plan ve Bütçe Komisyonu’nun 4-15 Aralık tarihleri arasında yapacağı görüşmelerin ardından 2024 yılı bütçesinin Meclis’e sunulması olacak. Meclis’ten onay alınmasıyla birlikte Milli Eğitim Bakanlığı’nın yapacağı atama miktarı da netlik kazanacak.

Yaptığımız araştırmalara göre, öğretmen atama sayısının 20 Aralık’a kadar belli olması bekleniyor. Öğretmenler, Bakan Şimşek’in eğitime yönelik vurguladığı açıklamaların da umudunu taşıyor. Bakan Şimşek ve Bakan Tekin’in işbirliğiyle yüksek bir atama sayısının beklentisi içindeler.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.