testyazılı sorularıçıkmış sorularkonu anlatımsoru bankasıDepremzedeler için uyku tulumu dikiyorlar

MİLLİ Eğitim Bakanlığı bünyesindeki olgunlaşma enstitüleri, meslek liseleri ve halk eğitim merkezlerinde afetzedeler için günlük 60 bin uyku tulumu üretilerek deprem bölgesine gönderiliyor. Milli Eğitim …

Depremzedeler için uyku tulumu dikiyorlar
15.02.2023

MİLLİ Eğitim Bakanlığı bünyesindeki olgunlaşma enstitüleri, meslek liseleri ve halk eğitim merkezlerinde afetzedeler için günlük 60 bin uyku tulumu üretilerek deprem bölgesine gönderiliyor.

Milli Eğitim Bakanlığı, 10 ildeki depremzedelerin uyku tulumu ihtiyacının karşılanması için çalışma başlattı. Bu kapsamda bakanlık bünyesindeki olgunlaşma enstitüleri, meslek liseleri ve halk eğitim merkezlerinde battaniye, atkı, bere, iç çamaşırı ve kıyafet kitlerinin ardından uyku tulumu üretimi de başladı. Usta eğitmenlerin gönüllü olarak çalıştığı kurumlarda öğrenciler de görev yapıyor. Proje kapsamında günlük 60 bin uyku tulumunun üretilip deprem bölgesine ulaştırılması hedefleniyor.

Ankara Olgunlaştırma Enstitüsü Müdürü İlknur Koçbıyık, şu ana kadar battaniye, atkı, bere, boyunluk, iç çamaşırları, hijyen malzemelerini depremzedelere koliler halinde gönderdiklerini söyleyerek, “En son bakanlığımızın bize verdiği plan doğrultusunda uyku tulumu dikmeye başladık. Bütün meslek liseleri, olgunlaştırma enstitüleri, hayat boyu öğrenme kurumları, halk eğitim merkezleri bu kapsamda çalışmalar yapıyor. Günlük 60 bin uyku tulumunu depremzedelere göndermek üzere hazırlıyoruz. Kendi kurumumda günlük en az 100 tane uyku tulumu yaparak bu çalışmaya katkı sağlamış oluyoruz. Daha fazla kumaş geldikten sonra günlük en az 200 uyku tulumu hazırlayacağız” dedi.

Çalışmalarda görev alan usta öğreticilerin tamamen gönüllü bir şekilde canla başla depremden etkilenenler için çalıştığını belirten Koçbıyık, “Depremin ilk gününden itibaren yaklaşık 850 adet polar, bere, boyunluk, atkı takımı gönderdik. 350 tane battaniye takımı, iç çamaşırı gönderdik. Bunların yanında depremzedeler için değişik ebatlarda kadın, erkek, çocuk, bebek ebatlarında kitler hazırlıyoruz. Bu kitlerin içerisinde hemen giyilebilecek eşofman, pijama takımı, iç çamaşır, terlik, çorap gibi ürünler var. Bu ürünleri kitlere koyup depremzedelere ulaşması için yetkililere teslim ediyoruz. Şu an kendi kurumumda 50 kişi çalışıyor. 20’si kit hazırlama kısmında çalışıyor. 20’si uyku tulumu hazırlamada çalışıyor. Diğer 10 kişi de bere ve boyunluk yapmak üzere çalışmalarına devam ediyor” diye konuştu. (DHA)

Doğa Başak ÖZTÜRK- Alper ŞAŞMAZ/ANKARA, (DHA)

depremzedeler icin uyku tulumu dikiyorlar 0 8M7FYdOU

depremzedeler icin uyku tulumu dikiyorlar 1 DwPlw2nc

depremzedeler icin uyku tulumu dikiyorlar 2

depremzedeler icin uyku tulumu dikiyorlar 3Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.