testyazılı sorularıçıkmış sorularkonu anlatımsoru bankası



Türk Eğitim-Sen Başkanı: Üniversitelerin ivedilikle eğitime açılması uygun olacaktır

TÜRK Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, Millî Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) 71 ilde 20 Şubat’ta ve 10 ilde de 1 Mart’tan itibaren okulların açılacağı kararı almasının yerinde olduğunu kaydederek, “Üniversitelerin de ivedilikle …

Türk Eğitim-Sen Başkanı: Üniversitelerin ivedilikle eğitime açılması uygun olacaktır
13.02.2023

TÜRK Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, Millî Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) 71 ilde 20 Şubat’ta ve 10 ilde de 1 Mart’tan itibaren okulların açılacağı kararı almasının yerinde olduğunu kaydederek, “Üniversitelerin de ivedilikle açılması büyük önem arz ediyor. Afetzedelerin barınma ihtiyaçları hususunda alınacak ilave tedbirler çok hızlı bir şekilde hayata geçirilerek, dönem kaybı olmadan üniversitelerin en çabuk şekilde eğitime açılması uygun olacaktır” dedi.

Türk Eğitim-Sen Başkanı Galip Geylan, yaptığı yazılı açıklamada, MEB’in 71 ilde 20 Şubat’ta ve 10 ilde de 1 Mart’tan itibaren okulların açılacağı kararının çok yerinde olduğunu kaydetti.

“ASLA ÖTELEYEMEYECEĞİMİZ ÖNCELİKLİ HUSUS EĞİTİMDİR”

Eğitimde ortaya çıkan kayıpların telafisinin uzun yıllara sirayet edeceğini ifade eden Geylan, “Şu da bir gerçektir ki, okulların açılması, öğrencilerimizin akademik kayıplarının önlenmesi kadar, çocuklarımızın psikolojik tahribatlarının rehabilite edileceği bir zemini de sunmaktadır. Asla öteleyemeyeceğimiz öncelikli husus, eğitimdir. Devlet ve millet olarak tüm imkanlarımızı zorlayarak eğitimi sürdüreceğiz. Ayrıca, üniversitelerimizin ivedilikle açılması da büyük önem arz etmektedir. Bir pansuman tedbir olarak, KYK yurtları depremzedelerin geçici barınması için tahsis edildi. Afetzedelerin barınma ihtiyaçları hususunda alınacak ilave tedbirler çok hızlı bir şekilde hayata geçirilerek, dönem kaybı olmadan üniversitelerimizin en çabuk şekilde eğitime açılması da uygun olacaktır. Ayrıca Yükseköğretim Kurulu (YÖK) üniversiteler ile ilgili de hızlı kararlar alması gerekiyor. Gerekirse öğretim yılının tamamlanacağı tarihi uzatarak, üniversitelerin kapalı olacağı bu kısa süredeki kayıpları telafi etmelidir” ifadelerini kullandı.

Geylan ayrıca, afetin ortaya çıkardığı koşullarda yürütülecek eğitim süreci ile okullarla ilgili alınan tedbirler ve planlamalara dair olarak MEB Bakanı Mahmut Özer başkanlığında düzenlenen toplantıya katılarak, sahadan aldıkları tespit ve önerileri paylaştı.

ANKARA, (DHA)



Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.