testyazılı sorularıçıkmış sorularkonu anlatımsoru bankasıYükseköğretim Kurulu’ndan Müjde: Bilişim ve Yapay Zeka Dünyasında Devrim Başlıyor! 10’un Üzerinde Yeni Program Yolda!

Yükseköğretim Kurulu’ndan Müjde: Bilişim ve Yapay Zeka Dünyasında Devrim Başlıyor! 10’un Üzerinde Yeni Program Yolda!

20.11.2023

Yükseköğretim Kurulu, öğrencilere yönelik heyecan verici bir gelişmeyle karşımıza çıkıyor. Başkan Erol Özar’ın açıklamasına göre, 2024 yılında bilişim teknolojileri ve yapay zeka alanında 10’a yakın yeni program başlatılacak.

Bilişim ve İletişim Odaklı Programlar Planlanıyor

Başkan Özar, yaptığı açıklamada, “Bütün programlara iletişim ve bilişim temellerini yerleştirmeyi planlıyoruz” dedi. Bu kapsamda, üniversitelerde bilişim teknolojileri ve yapay zeka alanında çeşitli bölümlerin açılması hedefleniyor.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar’ın Açıklamaları

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, akademide “yapay zeka etik mevzuatı” hazırlıklarının sürdüğünü belirtti. Üniversitelerde, bilişim teknolojileri ve yapay zeka konularında 10’a yakın yeni bölüm açılacağı müjdesini verdi.

Yapay Zeka Etiği ve Akademik Programlar

Özvar, yapay zeka üzerine akademik etik yönetmeliği üzerinde çalıştıklarını ifade ederek, “Üniversitelerimizin yapay zeka uzmanları ve hukukçularla bir araya gelerek yapay zeka etik programını açıklayacağız” dedi.

Yapay Zekanın Eğitim Seviyelerine Göre Kullanımı

Başkan Erol Özvar, yapay zekanın çoğunlukla yüksek lisans, doktora ve hatta lisans öğrencileri tarafından kullanıldığını söyledi. Ancak, bu kullanımın etik ve ahlaki çerçevede olması gerektiğini vurguladı.

Kontrollü Kullanım ve Etik İlkeler

Özvar, “Yapay zekanın kullanımını belli kurallar çerçevesinde teşvik etmeliyiz. Yapay zeka etik mevzuatını önümüzdeki günlerde bütün üniversitelere duyuracağız. Böylece, lisans, ön lisans, doktora, yüksek lisans öğrencilerinin yapay zekayı etik kurallara göre kullanmalarını sağlayacağız” diye konuştu.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.