testyazılı sorularıçıkmış sorularkonu anlatımsoru bankasıAdaylık Kaldırma Testleri Çöz

Adaylık kaldırma testleri öğretmen adayları için kadrolu ve sözleşmeli olma istekleri, başvuruları dolayısıyla adaylıklarını kaldırmak amacıyla gerçekleştirilen sınav sistemidir.

Sınav yazılı olarak gerçekleştirilir ve tek oturumu olur. Bir kişi sınava girmeye hak kazandıktan sonra belgeyle kanıtlayabileceği bir mazeretinden dolayı katılamazsa görevine başladığı zaman yakında olan ilk sınava girer.

Adaylık Kaldırma (AKS) Testleri

Sınava girememe geçerli mazeretleri doğum veya askerlik gibi durumlar olabilir. Sınava girenler için sınav süresi 120 dakikadır. Sınav bittikten sonra 15 günde sonuçlar açıklanır.

Adaylık Kaldırma Sınavı Testleri

AKS sınavı değerlendirilirken 100 puan baz alınır. Adaylık kaldırma sınavı testleri için başarı puan sınırı 60’tır. 60 puan ve üzeri aldığınızda sınavda başarılı olmuş sayılırsınız.

Sınav sonuçları belirlendikten sonra sonuçlar valiliklere gönderilir. Sonuçların gönderilme işlemini Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü yapar. Adaylık kaldırma sınavı test çöz ile konular üzerinden alıştırma yapılarak sınava hazırlanılabilir.

Sınav sonucunda başarılı oldukları ilan edilen öğretmenler için adaylık durumları sona ermiş olur ve kadrolu olurlar.