testyazılı sorularıçıkmış sorularkonu anlatımsoru bankasıYKS : Sınava Hazırlık

 • Öğretmene Sormak İçin Tıklayın
 • TYT / AYT Matematik Videoları (YENİ)
 • TYT'ye Kaç Gün Kaldı?

  TYT Tarihi: 17 Haziran 2023 Cumartesi Saat: 10:15 - Sınav Süresi: 165 dk

  AYT ve YDT'ye Kaç Gün Kaldı?

  TYT Tarihi: 18 Haziran 2023 Pazar Saat: 10:15 - Sınav Süresi: 180 dk

  YDT Tarihi: 18 Haziran 2023 Pazar Saat: 15:45 - Sınav Süresi: 120 dk

  YKS Testleri Çöz

  YKS testleri çöz konusundan önce YKS sistemi nedir onu anlamak gereklidir. YKS, üniversiteye girişte eski sınavlar olan YGS ve LYS yerine gelen Yükseköğretim Kurumları Sınavı şeklinde belirlenmiş olan yeni sınav türüdür.

  YKS 3 ayrı oturumda gerçekleşmektedir:

  1. Oturum Temel Yeterlilik Testi (TYT)
  2. Oturum Alan Yeterlilik Testi (AYT)
  3. Oturum ise Yabancı Dil Testi (YDT) şeklinde gerçekleşir.

  1.oturuma TYT sınavına her öğrencinin girmesi zorunludur. Bu sınavdan yeterli puanı alan öğrenciler 2. ve 3. oturumlara da girme hakkına sahip olurlar.

  YKS testleri çözerken öncelikle sınavın TYT kısmını halledip oturtup daha sonra da AYT kısmına ayrıca çalışmak ve test çözmeyi arttırmak gerekmektedir.

  TYT-AYT Testleri Çöz

  TYT-AYT testleri çöz konusu iyi bir akademik kariyer planlayan kişiler için oldukça önemlidir. Üniversite sınavında elde edilen başarı ile hayatın geri kalanında yapılacak iş ve meslek seçimi gerçekleşmektedir. Bu önemli bir sorumluluktur. Bu nedenle başarılı olmak, istenilen hedef doğrultusunda çok çalışmak, oldukça fazla test çözmek, tüm soru tiplerini görmek, süreli deneme çözümleri yaparak sınav öncesi pratik kazanmak gerekmektedir. Test çözme anında dikkat edilmesi gereken noktalar vardır:

  • Altı çizili ya da koyu yazılı sözcüklere,
  • Soru kökünün doğru bir şekilde okunmasına,
  • Uzun paragrafın içindeki ipucunun yakalanmasına,
  • Kodlama yapılan cevap bölümünün çözdüğünüz test ile aynı olmasına,
  • Sayısal sorularda işlem hatası yapmamaya,
  • Turlama tekniğini kullanarak sınavı çözmeye dikkat etmelisiniz.

  TYT Testleri Çöz

  TYT testleri çöz konusu sınava hazırlık sürecindeki öğrencilerin olmazsa olmazı bir konudur. Bu dönem lise son sınıf öğrencileri girecekleri üniversite seçme sınavı sebebiyle oldukça gergindirler. Telaşa kapılmak, stres olmak ve sakin düşünememek beyin fonksiyonlarını yorarak tam kapasitede çalışımı engeller. Bu nedenle sınav adayı öğrencilerin yapmaları gereken en önemli şey eğer ki konu eksiği kalmamış bir durumdaysa kalan zamanında bol bol TYT deneme sınavı çözmektir. Deneme sınavı çözmek öğrencilerin gerçek sınav anında yaşayabilecekleri birçok sıkıntılı duruma karşı onları hazırlayabilmektedir. Özellikle süreli ve son derece ciddi bir şekilde deneme sınavı çözmek akademik olarak öğrencinin gelişimine katkı sağlayacaktır. Bu sınavı daha iyi geçirmek adına birçok yöntem mevcuttur.

  TYT Soru Çözme Teknikleri

  TYT soru çözme teknikleri sayesinde sınavda dikkatinizi koruyabilir ve tüm performansınızı sınava yansıtabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken noktalar şu şekildedir:

  1. Soruda kalın. Soruda sizden ne isteniyorsa onu düşünüp gerçekleştirin. Ne eksik ne de fazla, sadece istenilen neyse onu yapıp işaretleyin.
  2. Turlama tekniğini mutlaka kullanın. Yani; çözebildiğinizi çözün, çözemediğinizi ise boş bırakıp geçin.
  3. Sınavda sorularda olumsuz ifadelere mutlaka dikkat edin. Altı çizili ve kalın yazılı karakterle yazılmış ifadeleri dikkatlice okuyun.
  4. Soru kökünün sizden tam olarak ne istediğini bulun.
  5. Mutlaka sorunuzu çözüp kodlama yapın. Bunu 3-4 sorudan fazla olacak şekilde gerçekleştirmeyin ki kodlama kağıdınız boş kalmasın ve kaydırma yapma ihtimaliniz azalsın.

  AYT Testleri Çöz

  AYT testleri çöz konusundan önce AYT açılımı ‘’Alan Yeterlilik Sınavı’’ anlamına gelmektedir. Üniversiteye giriş için olan sınavlardan TYT sınavından (Temel Yeterlilik Sınavı) bir gün önce yapılan sınava denir. AYT, öğrencilerin okumak istedikleri bölüm için uygunluklarını belirleyici sınav türüdür. Farklı konulardan pek çok soru cevaplayan öğrenciler bu sınavdan belli bir sonuç alırlar ve bu sonuçlara göre belli bir yüzdelik dilime girerler. AYT’de öğrenciler kendi bölümleri ile ilgili konulardan sorumludurlar. AYT sınavından alınan puanın belli bir yüzdesiyle beraber TYT sınavından alınan puanın yüzdeleri birleştirilerek öğrencinin üniversiteye girebileceği puan hesaplanmış olur. AYT sınavı için bol test çözerek hazırlanmak oldukça önemlidir. Öncelikle konu eksiklikleri giderilmeli ardından da bol miktarda test ve deneme çözümü yapılmalıdır.

  AYT Deneme Sınavı

  AYT deneme sınavı çözerek gerçek sınavda kendinizi çok daha iyi hissetme imkanınız vardır. Bu nedenle sınav öncesi bol denem çözümü çok önemlidir. Deneme sınavlarına girmek mevcut bilgi birikiminiz hakkında önemlidir. Bu sınavlar çalıştığınız konuları ne denli kavradığınızı, bu sayede de gerçek sınava ne denli hazır olup olmadığınızı gösteren kilit noktalardır. AYT denemesi çözmek, aynı zamanda sınavda stres ve zaman yönetimi bakımından da oldukça fayda sağlamaktadır. Konu hakimiyeti bakımından ciddi ölçüde gelişim kaydedilmesine yardımcıdır. Deneme sınavı çözerek, eksik olunan konuların tespiti yapılır ve bu konuların üstüne gidilir. Bu sayede tüm konular düzgünce oturarak ilerleme kaydedilir.