testyazılı sorularıçıkmış sorularkonu anlatımsoru bankası

KPSS : Sınava Hazırlık

 

KPSS SINAV TARİHLERİ

KPSS Lisans: Genel Yetenek, Genel Kültür ve Eğitim Bilimleri Sınavı: 18 Eylül 2022
KPSS ÖABT: Öğretmenlik Alan Bilgisi Sınavı: 02 Ekim 2022
KPSS Ön Lisans: Genel Yetenek ve Genel Kültür Sınavı: 09 Ekim 2022
KPSS Ortaöğretim: Genel Yetenek ve Genel Kültür Sınavı: 06 Eylül 2022
KPSS Alan Bilgisi Oturum 1: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Sınavı: 24 – 25 Eylül 2022
KPSS Alan Bilgisi Oturum 2: Hukuk, İktisat, Maliye Sınavı: 24 – 25 Eylül 2022
KPSS Alan Bilgisi Oturum 3: İşletme, Muhasebe, İstatistik Sınavı: 24 – 25 Eylül 2022

KPSS Testleri Çöz

KPSS testleri çöz konusunun önemine değinmeden önce KPSS ne demektir bunu açıklamak gerekli. KPSS, Kamu Personel Seçme Sınavı şeklinde bilinen bir sınav türüdür. ÖSYM tarafından hazırlanmaktadır. Kamu, kurum ve kuruluşlara personel alımı yapmak için yapılan bir sınavdır. Pek çok KPSS türü mevcuttur. KPSS türlerine bağlı olarak yapıldığı seneler değişmektedir. Ama genel anlamda her sene yapılmaktadır. Adayların mezun olduğu bölümle birlikte alınacak oldukları kadrolara bağlı olarak farklı türler üzerinden alım gerçekleştiren bir sınavdır. Bu şekilde yapılacak olan sınavla birlikte kadro türleri A ve B grubu olarak ikiye ayrılarak gerçekleşmektedir. İlk olarak 1999’da başlamıştır bu sınav. Sınavın adı 1999 ve 2000 yıllarında Devlet Memurluğu Sınavı (DMS) şeklindeydi. 2001’de Kurumlar için Merkezi Eleme Sınavı (KMS) olduktan sonra 2002 yılı itibariyle Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) adı olarak düzenlenmiştir. KPSS’ye lise mezunları, 2 yıllık ön lisans ve 4 yıllık lisans mezunları girebilmektedir. Bu sınava hazırlanırken her sınavda olduğu gibi önce konuları öğrenmek daha sonrasında test çözerek konuları pekiştirmek gereklidir. KPSS’ye soru bankalarından test çözerek ya da online internet siteleri üzerinden test çözerek de çalışmak mümkündür.

KPSS Online Deneme

KPSS online deneme çözümü ücretsiz bir şekilde birçok internet sitesi üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. Kitap alma imkanı olmayan ya da evde çalışma gerçekleştirmeyen öğrenciler için bu tarz internet üzerinden kolay ulaşılabilen testler ve denemeler olması oldukça faydalı bir uygulamadır.