testyazılı sorularıçıkmış sorularkonu anlatımsoru bankasıALES Online Test Çöz

ALES testleri çöz konusundan önce değinilmesi gereken konu ALES nasıl bir sınavdır ve açılımı nedir olmalıdır. Girilen sınavın ne olduğunu bilmek önemlidir. ALES’in açılımı ‘’Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Sınavı’’ şeklindedir. ÖSYM tarafından düzenlenir. İlkbahar döneminde 1 adet, sonbahar döneminde 2 adet olmak üzere yılda üç defa gerçekleşmektedir. 81 ilde düzenlenen bu sınav ile yükseköğretim kurumlarına lisansüstü öğrenci alımları yapılır. Bu sayede öğretim görevlisi, araştırma görevlisi, okutman, uzman, eğitim öğretim planlamacısı ve çevirici gibi kadrolara yapılacak atamalarda gerekli olan sözel ve sayısal testlerden oluşur.

ALES Testleri Çöz

Lisansüstü eğitim için girilen ALES, yurt dışına gönderilecek adayların belirlenmesinde de belirleyici bir sınav olarak karşımıza çıkmaktadır. ALES puanı sayesinde; tezli yüksek lisansa, öğretim görevlisi, araştırma görevlisi, okutman, uzman çevirici gibi akademik personel kadrolarına ve doktora yapabilme adına başvurulabilmektedir. ÖSYM üzerinden adayların başvuru yapması gerekmektedir. Daha sonrasında sınavdan istenilen puanları alıp gerekli işlemleri gerçekleştirebilirler. Gerekli puanı almak içinse çalışmak gereklidir. Bol test çözmek, pratik yaoma ve süre kullanmayı öğrenmek gereklidir.

ALES Deneme Soruları

ALES deneme soruları sayesinde asıl sınava girmeden sınav heyecanı az da olsa yenilir ve öğrenciler soru çözmeye alışır. Özellikle konu eksiği olmayan öğrencilerin bol soru çözmesi oldukça önemlidir. Bol soru çözen öğrencilerin de bol deneme sınavı ve sorusu görmeleri büyük öneme sahiptir.