testyazılı sorularıçıkmış sorularkonu anlatımsoru bankasıGörevde Yükselme Sınavı Testleri Çöz

Görevde yükselme sınavı – testleri kamuda çalışmakta olan memurların bulundukları konumdan daha yüksek bir mevkide bulunan memurluklara geçmek için girdikleri sınavdır.

Görevde Yükselme Sınavı  Testleri Çöz

Memurlar kendileri için yüksek bir mevkide bulunan kariyer istediklerinde bu sınav sayesinde gerçekleştirebilirler. Şube müdürü, başmühendis, araştırmacı, müdür, eğitim uzmanı olan bir kişi eğer yükselmek istiyorsa sınava girme şartı olarak 4 senelik lisans mezunu olması gerekmektedir.

Şef, programcı, amir konumunda bulunan kişiler yükselmek için sınava girmek istiyorsa 2 senelik okul mezunu olmalılardır.

Görevde Yükselme Testi Çöz 

Memur, şoför, muhasebeci konumunda olan kişilerde görevde yükselme sınavına girmek istiyorsa orta öğrenimden mezun olmuş olmaları gerekir. Görevde yükselme sınavı 2022 için eğer özel kurumlar kendileri bir eğitim düzeyi belirlemişse bu da geçerli olur.

Bulunduğunuz göreve göre sınava giriş yapmaya hak kazanmanız adına belirli görev sürelerini doldurmuş olmanız gerekir. Örneğin bir sağlık kuruluşunda çalışıyorsanız ve sınava girmek istiyorsanız 2 yıl süreyle çalışıyor olmanız gerekir. Sicilinizin temiz olması da aranan niteliklerdendir.