testyazılı sorularıçıkmış sorularkonu anlatımsoru bankası4 Yıllık (Lisans) Üniversite Taban Puanları

23.03.2024

2024 YKS’ye hazırlanan ve hayallerindeki üniversiteye ve bölüme yerleşmek isteyen adaylar güncel üniversite taban puanlarını araştırıyor. Hazırladığımız 4 Yıllık Bölümlerin Üniversite Taban Puanları rehberi ile 2024’te hangi bölüme kaç puanla girebileceğini kolayca öğrenebilir, üniversite tercihlerini bilinçli bir şekilde yapabilirsiniz.

2024 Üniversite Taban Puanları Nedir?

Üniversite taban puanları, bir üniversitenin belirli bir bölümüne kabul edilebilmek için gereken en düşük puanı temsil eder. Bu puanlar, her yıl ÖSYM tarafından gerçekleştirilen YKS yerleştirme sonuçlarına bağlı olarak belirlenir. İlgili bölüme en son yerleşen adayın puanı, o bölümün taban puanı olarak kabul edilir. Yani, bir bölüme kabul edilebilmek için, o bölüme en son yerleşen adayın puanından daha fazla puan almanız gerekmektedir.

Adaylar, istedikleri üniversite ve bölüm için gereken ortalama taban puanını öğrenmek için bir önceki yılın YKS yerleştirme sonuçlarına bakmalıdırlar. Bu taban puanları size bir fikir verebilir ancak kesin değildir çünkü taban puanları her yıl değişebilir. Geçen senenin taban puanlarına ve başarı sıralamalarına bakarken bir sonraki sene aynı bölüme daha yüksek yada daha düşük puanla da gidilebileceğini yani puanların değişebileceğini unutmamalıyız.

Taban puanlarının her sene değişmesinde sınava giren aday sayısı, değişen kontenjanlar, o seneki sınavın zorluğu ve adayların başarı sıralamaları gibi sebepler yer alabilir.

4 Yıllık Üniversite Taban Puanları Nelerdir?

Adayların, üniversite tercihlerinde 4 yıllık bölümleri tercih edebilmesi için YKS’de hem TYT hem de AYT-YDT sınavlarına girerek ilgili şartları sağlaması ve puanlarının hesaplanması gerekmektedir. Üniversitelerin 4 yıllık (lisans) bölümleri kendi içinde sayısal, sözel, eşit ağırlık ve yabancı dil bölümleri olarak dört alana ayrılır. Puanı hesaplanan adaylar, ilgili alandaki puan türünü göz önünde bulundurarak o alanın bölümlerini tercih listelerine ekleyebilirler.

Tercih listelerinizi oluştururken yerleştirme puanınıza yakın üniversiteleri listenize eklemeniz, açıkta kalmamanız açısından büyük bir önem taşımaktadır. Bunun için istediğiniz bölümün güncel taban puanlarını mutlaka bakmalısınız. 4 yıllık üniversite taban puanları ve başarı sıralamalarına, gerçek sınava en yakın sonuçları veren ÜniversiteGO’dan ulaşabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.