testyazılı sorularıçıkmış sorularkonu anlatımsoru bankasıAtatürk’ün Gültekin’e Armağanı Metni Etkinlik Cevapları (2. Sınıf Türkçe)

Atatürk’ün Gültekin’e Armağanı metni cevapları ve soruları, Ada Matbaacılık 2. Sınıf Türkçe Ders kitabı sayfa 77-78-79-80-81-82-83-84 (Millî Mücadele ve Atatürk Teması)

Atatürk’ün Gültekin’e Armağanı Metni Cevapları

2. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Ada Matbaacılık Sayfa 77 Cevabı

“Kurtuluş Savaşı” sözünden ne anlıyorsunuz?

 • Cevap: Vatanın işgal altında olduğu günlerde vatanın kurtulması için Mustafa Kemal’in verdiği mücadele anlatılmaktadır.

Metni, dudaklarınızı kıpırdatmadan, satırları gözünüzle izleyerek okuyunuz.
Sesli okurken de nokta olan yerlerde durup nefesinizi ayarlayınız, “müsamere, ısrar” gibi kelimeleri doğru seslendiriniz. Konuşma cümlelerini konuşur gibi okumayı unutmayınız.
Metinler türlerine uygun okunur. Şiir ile düzyazının okunuşları farklıdır.

ATATÜRK’ÜN GÜLTEKİN’E ARMAĞANI
Kurtuluş Savaşı günleriydi, Ankara’da İzmir’in İzmir Gecesi” düzenlenmişti, Bu gecede şiir okuyan Gültekin o günle ilgili anısını şöyle anlattı: Kurtuluş Savaşı öncesi memleketimizin birçok yeri işgal edilmişti, Büyük milletimiz düşmanları yurttan kovmak için canla başla çalışıyordu, Kadın, erkek, büyük, küçük herkes bu işe kendini vermişti. Ben bu günlerde altı yaşında bir çocuktum, Bir müsamere hazırlanıyordu. Müsamerede bir şiir okuyacaktım. Beklenen gün geldi, Halk yavaş yavaş salonu doldurmağa başladı, Atatürk de gelmişti, Müsamere başladı,
Ben, ilk defa sahneye çıkıyordum, (…) Bu arada perde açıldı, Az ışıklı bir boşluğa doğru yürüdüm, şiirime başladım, (…) Okurken birkaç yerde alkış koptu. Ben de fazla heyecanlanarak şiirin arkasını unuttum, Selam verdim, çekildim. Fakat alkışın arkası kesilmedi, tekrar çıkmam gerekiyordu. Bu sefer şiiri bütün olarak okudum, bitirdim, (…) Biraz sonra gamma, kim olduklarını pek anlayamadığım birkaç kişi “Seni Gazi istiyor, gel” dediler. Yürüdük, Gazinin yanına geldik, Bu, Mustafa Kemal Paşa ile ilk karşılaşmamızdı, Hafif bir gülümseyişle saçlarımı okşadı, İsmimi ve şiiri kimin öğrettiğini sordu, Sonra cebinden güzel bir saat çıkararak bana uzattı. Saati elime aldım, baktım ve kendilerine geri verdim. “Çok güzel saat, buğurunuz.” dedim. “Onu sana veriyorum, al,” dedi, Ben de çocukluğumun bütün saflığıyla: “Alamam, annem darılır.” cevabını verdim, Bunun üzerine Gazi: “Babasını çağırın.” dedi. Babam geldi, saati almam için ısrar ettiler. (…) İş böylesine hâlledildi, Şimdi saati gözüm gibi saklıyorum, Saatin kapağında Gazi’nin kendi el pazısıyla yazdığı bir yazı vardı, Bu hediye gerçekten saklanmaya değer bir hatıradır.

2. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Ada Matbaacılık Sayfa 79 Cevabı

Metni okudunuz. “Atatürk’ün Gültekin’e Armağanı” adlı metin bilgi mi veriyor, bir olayı mı anlatıyor?

 • Cevap: Bir olayı anlatmaktadır. Atatürk’ün Gültekin adlı çocuğa verdiği bir armağan anlatılmaktadır.

Gültekin çocukken yaşadığı bir olayı anlatıyor. Geçmişte yaşanmış ve iz bırakmış bu tür hatıralar birer anıdır.
Büyüklerinizden bir çocukluk anılarını anlatmalarını isteğiniz. Siz de arkadaşlarınıza bir anınızı anlatınız.

 • Cevap: DEDEMİN ÇANTASI
 • Geçen yıl birinci sınıfa başladığımda dedem bana bir çanta almıştı. Dedem ben okula başladıktan kısa bir süre sonra vefat etti. Şimdi her okula gittiğimde dedemin o emaneti çantaya bakar dedemin kokusunu hatırlarım.

1. ETKİNLİK

Okuduğunuz hikâyeyle ilgili fotoğrafı inceleyiniz. Hikâyede olaylar kimler arasında geçiyor?

 • Cevap: Olaylar Mustafa Kemal Atatürk ile bir etkinlikte şiir okuyan Gültekin adlı bir çocuk arasında geçmektedir.

Fotoğrafta Atatürk ve yanındakiler neler hissediyor olabilir? Beden dillerine göre yazınız.

 • Cevap: Vatanın içine düştüğü kötü günlerden kurtarılması adına verilen mücadelelerden dolayı gururlu ve şerefli durmaktadırlar.

Müsamere ne amaçla düzenleniyor?

 • Cevap: Kurtuluş Savaşı günlerinde halka moral vermek adına düzenlenmektedir.

2. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Ada Matbaacılık Sayfa 80 Cevabı

Gültekin şiir okurken heyecanlanınca ne oluyor?

 • Cevap: Gültekin şiiri okurken fazla heyecanlanarak şiirin arkasını unutmuştur,

Gültekin Atatürk’ün verdiği hediyeyi neden ona geri veriyor?

 • Cevap: Çünkü annesi kızacaktır bundan dolayı da Mustafa Kemal Gültekin2in babasını çağırıyor.

Gültekin Atatürk’ün verdiği saati nasıl saklıyor?

 • Cevap: Saate gözü gibi bakmaktadır.

2. ETKİNLİK 

Okuduğunuz metindeki olaylarla oluş sırasını eşleştiriniz.

 • Cevap:80 2

Biraz sonra yanıma, kim olduklarını pek anlayamadığım birkaç kişi geldi: “Seni Gazi istiyor, gel,” dediler. Yürüdük. (2)
Saatin kapağında Gazinin kendi el yazısıyla yazdığı bir yazı vardı. Bu hediye gerçekten saklanmaya değer bir hatıradır. (3)
Ben bu günlerde altı yaşında bir çocuktum. Bir müsamere hazırlanıyordu. (1)

2. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Ada Matbaacılık Sayfa 81 Cevabı

Hikâyeyi, olay sırasını bozmadan arkadaşlarınıza anlatınız. Konuşurken sesinizi sınıfta duyulabilecek şekilde ayarlayınız. Arkadaşlarınızın gözlerine bakarak, duygularınızı beden dilinizle belirterek konuşunuz. Yeni öğrendiğiniz kelimeleri kullanmaya özen gösteriniz.

 • Cevap: Hikayeyi arkadaşlarınıza anlatmanız gerekmektedir.

3. ETKİNLİK 

“Müsamere” kelimesinin anlamını sözlüğünüzden araştırınız. Bu sözcüğü cümlede kullanarak aşağıya yazınız.

 • Cevap: Müsamere: okullarda öğrencilerce yapılan, izlencesinde şiir, oyun, şarkı gibi şeylerin yer aldığı gösteri.

Gültekin, Atatürk’ün verdiği saati almıyor. “Annem darılır.” diyerek ne söylemek istiyor? Arkadaşlarınızla konuşarak açıklayınız.

 • Cevap: Annesi muhtemelen Gültekin’e başkalarından hediye almamasını öğütlemiştir eğer saati alırsa annesi ona kızabilir mesajı verilmektedir.

Bilgi Kutusu
Mustafa Kemal bin sekiz Selanik’te doğdu. Harp Akademisini bitirip subay oldu. O yıllarda Osmanlı Devleti birçok cephede savaşıyordu, Anadolu işgal edilmişti, Türk milleti Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde Millî Mücadeleyi başlattı, Yurdumuz düşmanlardan kurtarıldı. Padişahlıktan cumhuriyet yönetimine geçildi, Atatürk, ilk cumhurbaşkanı seçildi, Yurdu kalkındırmak için çok çalıştı. 10 Kasım bin dokuz yüz otuz sekiz yılında hayata gözlerini yumdu. Şimdi Ankara’da Anıtkabir’de yatmaktadır.

2. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Ada Matbaacılık Sayfa 82 Cevabı

Yaşıtlarımızla ve bizden büyüklerle konuşurken farklı şekillerde iletişim kurulur. Büyüklerle özellikle aile dışındakilerle konuşurken “siz” diye hitap edilir. Ancak akranlarımıza ve yakınlarımıza “sen” denilebilir.

4. ETKİNLİK 

Aşağıdaki cümleleri okuyunuz. Zıt anlamlı kelimelerin altını çiziniz. Bu kelimeleri uygun görsellerin altına yazınız. Milletimiz düşmanları yurttan kovmak için canla başla çalışıyordu. Kadın, erkek, büyük, küçük herkes bu işe kendini vermişti.

 • Cevap:  Milletimiz düşmanları yurttan kovmak için canla başla çalışıyordu.
 • Kadın, erkek, büyük, küçük herkes bu işe kendini vermişti.

Yukarıdaki cümlede “yurt” kelimesinin yerine başka hangi kelime yazılabilir?

 • Cevap: Vatan, ülke gibi kelimeler kullanılabilir.

Güzel Yurdum” adlı şiirin başlığını “Güzel Vatanım” olarak yazınca anlamı değişmiş miydi? Hatırlayınız.

 • Cevap: Hayır değişmemişti, çünkü eş anlamlı kelimelerdir.

2. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Ada Matbaacılık Sayfa 83 Cevabı

Aşağıda, karışık olarak verilen kelimeleri “zıt anlamlı” ve “eş anlamlı” olarak ayırınız.

hikâye kelime kötü iyi kapalı cevap  yanıt ufak sözcük öykü iri açık

 • Cevap: 83 2

Zıt anlamlılar: 
Eş anlamlılar:

5. ETKİNLİK 

Okuduğunuz metinde satır sonuna sığmayan kelimeler nasıl yazılmış? Hece bölerken hangi işaret kullanılmış? Örnekleri inceleyiniz.

 • Cevap:  Kelimeler hece yerlerinden kesilerek bir alt satıra yazılmıştır. Heceler bölünürken kısa çizgi kullanılmıştır.

Aşağıdaki kelimelerin hecelerini kısa çizgiyle ayırarak yazınız,

 • Cevap:

Heyecan: heye-

can

Okudum: Oku-

dum

saat: sa-

at

6. ETKİNLİK 

2. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Ada Matbaacılık Sayfa 84 Cevabı

Aşağıya okuduğunuz hikâyeden seçtiğiniz bir bölümü kitabınıza bakarak yazınız. Yazarken harfler kelimeler ve cümleler arasında uygun boşluk bırakınız. Satır sonuna sığmayan kelimeleri hecelerinden uygun biçimde ayırarak yazmayı unutmayınız.

 • Cevap: Bu etkinliği kendiniz yapmalısınız.

2. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Ada Matbaacılık Yayınları Millî Mücadele ve Atatürk Teması Sayfa 77-78-79-80-81-82-83-84 Atatürk’ün Gültekin’e Armağanı Metni Etkinlik Soruları ve Cevapları ve 1. sınıftan 12. sınıfa kadar tüm kitapların cevaplarını sitemizden bulabilirsiniz. Kitap cevapları hakkında düşüncelerinizi yorum bölümüne yazabilir. Aklınıza takılan tüm soruları Egitimsayfam.com Öğretmen ekibine iletebilirsiniz. İyi çalışmalar dileriz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.