testyazılı sorularıçıkmış sorularkonu anlatımsoru bankasıBayrağıma Sesleniş Serbest Okuma Metni Etkinlik Cevapları (2. Sınıf Türkçe)

Bayrağıma Sesleniş Serbest Okuma metni cevapları ve soruları, Bilim ve Kültür Yayınları 2. Sınıf Türkçe Ders kitabı sayfa 145-146-147 (Millî Mücadele ve Atatürk Teması)

Bayrağıma Sesleniş Serbest Okuma Metni Cevapları

2. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Bilim ve Kültür Yayınları Sayfa 145 Cevabı

BAYRAĞIMA SESLENİŞ

Ay yıldızlı bayrağım yine gölgesini düşürmüştü üstüme. Ne zaman bunu yapsa konuşur, dertleşirdik birlikte. O gün yine duyguluydu ve daha bir özlemle gölgesini düşürdü topraklarımın üstüne. Kim bilir neler gelmişti aklıma, belli ki anlatacakları vardı bana. Ama söze ilk başlayan ben oldum: — Bundan yıllar yıllar önceydi. Anadolu’muz, vatan topraklarımız işgal edilmiş, ordularımız dağıtılmıştı. Neredeyse bir avuç topraktan ibaret kalmak üzereydim. Düşman dört bir yandan gelmiş, bana ve üzerimde yaşayan masum halka saldırmıştı, insanlarımız gözyaşı döküyordu ve ben, hüzün doluydum o yıllarda. Ama geleceğe dair umudumu hiçbir zaman kaybetmemiştim. Mavi göklerde dalgalanan al bayrağım, memnuniyetle gülümsedi ve dinlemeye devam etti anlattıklarımı.

2. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Bilim ve Kültür Yayınları Sayfa 146 Cevabı

—Anadolu’nun yokluk içerisindeki halkı yaralı, endişeli ama bir o kadar da mücadeleciydi.
Gözlerim dolmuştu anlatırken. Yutkundum ve anlatmaya devam ettim:
— Her karış toprağımla kurtarılmayı bekliyordum. Üzerimde yaşayan her bir insanın ne kadar vatansever olduğunu görüyordum. Bağımsızlığımız için tüm imkânlarını kullanarak mücadele ettiklerini görmek beni daha çok duygulandırıyordu. Tüm varlığımla bu kahraman millete kucak açmaktan gurur duyuyordum. Ancak onlara dua etmekten başka elimden bir şey gelmiyordu.

2. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Bilim ve Kültür Yayınları Sayfa 147 Cevabı

Beni dikkatle dinleyen ay yıldızlı al bayrağım, bir yandan da dağlarımı, denizlerimi, ovalarımı, şehitliklerimi, gazilerimi, vatan topraklarımın her köşesini karış karış dolaştı. Hafif bir rüzgâr estirdi üstüme şefkatle.
“Üzülme!” der gibiydi sanki bana. “İnan, ben dalgalandığım sürece kimse zarar veremeyecek sana!”
Öyle ya! Haklıydı bayrağım. Biz birlikte var olmuşuz şimdiye kadar. Vatan, bayraksız; bayrak, vatansız olamaz asla! Tıpkı 15 Temmuz’daki gibi biz bir bütün olarak var oldukça ve halkımız, huzur içinde yaşamamız için el ele verip canla başla çalışmaya
devam ettikçe daha güzel günler göreceğiz.
Konuşmamız iyi gelmişti bayrağımıza. Yaşadıklarımızı yeniden hatırlamaya meğer ne kadar çok ihtiyacımız varmış.

Derya YÖNEY

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

2. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Bilim ve Kültür Yayınları Millî Mücadele ve Atatürk Teması Sayfa 145-146-147 Bayrağıma Sesleniş Serbest Okuma Metni Etkinlik Soruları ve Cevapları ve 1. sınıftan 12. sınıfa kadar tüm kitapların cevaplarını sitemizden bulabilirsiniz. Kitap cevapları hakkında düşüncelerinizi yorum bölümüne yazabilir. Aklınıza takılan tüm soruları Egitimsayfam.com Öğretmen ekibine iletebilirsiniz. İyi çalışmalar dileriz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.