testyazılı sorularıçıkmış sorularkonu anlatımsoru bankasıBilge Hangi Sporu Yapacak? Metni Etkinlik Cevapları (2. Sınıf Türkçe)

Bilge Hangi Sporu Yapacak? metni cevapları ve soruları, Ada Matbaacılık 2. Sınıf Türkçe Ders kitabı sayfa 171-172-173-174-175-176 (Sağlık ve Spor Teması)

Bilge Hangi Sporu Yapacak? Metni Cevapları

2. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Ada Matbaacılık Sayfa 171 Cevabı

“Sağlık için spor yap” sözüyle ne anlatılıyor?

  • Cevap: İnsanların sağlıklı kalmaları için yürüyüş, koşu vs gibi bir alanda spor yapmalarının faydalarından bahsedilmektedir.

Metni önce sessiz, sonra sesli okuyunuz. “Ağabey, jimnastik, voleybol” gibi kelimeleri doğru söyleyiniz. Konuşma çizgisiyle belirtilen cümleleri konuşur gibi okuyunuz. Soru işareti olan cümleleri soru sorar gibi, ünlem işareti olan cümleleri de o cümledeki duyguyu yansıtarak okuyunuz.

BİLGE HANGİ SPORU YAPACAK?
Bilgenin ailesinde herkes spor yapıyordu. Babası iyi bir yüzücüydü. Annesi jimnastik yapardı. Ağabeyi basketbol oynar kardeşi de buz pateni yapmayı severdi. Sadece Bilye spor yapmıyordu. O da istiyordu ama ne yapacağına bir türlü karar veremiyordu, , voleybolu ve yüzmeyi denedi. Hangisine yeteneği olduğunu anlayamıyordu. Canı çok sıkılmıştı, Hangi sporu yapacaktı? (…) “Tüm spor dallarını tek tek deneyemem ki yüzlerce var, diyerek üzülüyordu. Düşünebilmek için parka gitti. Bir banka oturdu. İnsanlar koşuyor, yürüyordu. Çocuklar oyuncaklarda oynuyor, bir kız da minik köpeğini gezdiriyordu. Bilge dalgın dalgın düşünürken bir anda köpeğini gezdiren kızın çığlığı ile irkildi: — Yardım edin! Köpeğim elimden kaçtı, Yola doğru koşuyor! Birkaç kişi köpeği yakalamak için koşmaya başladı, Bu koşanların içinde Bilge de vardı. Minik köpeği bir an evvel yakalamak için öyle hızlı koşmaya başladı ki kendisi ile birlikte koşanların tümünü geçti. Biraz sonra hızla koşan köpeği tasmasından yakalayıverdi. Sahibine teslim ettiğinde ise etrafındaki herkes onu alkışladı. Köpeğin sahibi kız: — Teşekkür ederim, Ne kadar hızlı koşuyorsunuz. Koşucu musunuz? Bilge: — Hayır, değilim ama minik köpeğiniz sayesinde yarın hemen koşu çalışmalarına başlayacağım, dedi. Artık hangi spora yeteneği olduğunu anladığı için mutluydu.

1. ETKİNLİK

2. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Ada Matbaacılık Sayfa 173 Cevabı

Okuduğunuz hikâyede ne anlatılıyor? Resimleri olayların oluş sırasına göre numaralandırınız.

  • Cevap: Çocukların yeteneği olduğu spor dallarına yönlendirilmeleri gerektiği. Çünkü Bilge hangi sporu yapacağını ararken köpek sayesinde koşucu olduğunu fark etmiştir.173 3

Hikâyeyi, olayların oluş sırasına göre anlatınız, Konuşurken arkadaşlarınızın gözlerine bakarak göz teması kurunuz, Sesinizi sınıfta duyulacak şekilde ayarlayınız.

2. ETKİNLİK 

2. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Ada Matbaacılık Sayfa 174 Cevabı

Sorulan, hikâyeye yöre cevaplayınız. 

Olay kimler arasında geçiyor?

  • Cevap: Bilge , ailesi ve bir kadın ve onun kaçan köpeği arasında geçmektedir.

Bilgenin ailesinde kimler, hangi sporları yapıyormuş?

  • Cevap: Bilgenin ailesinde herkes spor yapıyormuş. Babası iyi bir yüzücü. Annesi jimnastik yapar. Ağabeyi basketbol oynar kardeşi de buz pateni yapmayı severmiş.

3. ETKİNLİK 

Hikâyede hangi spor dallarının adı geçiyor? Resimlerin altına yazınız. Açıkta kalan resmin altına da ilgili sporun adını yazınız.

  • Cevap: Yüzme, voleybol, koşu, jimnastik, basketbol, buz pateni.

4. ETKİNLİK 

2. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Ada Matbaacılık Sayfa 175 Cevabı

Bilge, koşucu olmaya nasıl karar vermiş?

  • Cevap: Mahallede bir köpek kaçmış, o da onu yakalamak için arkasından koşmuş, herkesi geçip köpeği yakalamış. Bu hızından dolayı da koşucu olmaya karar vermiş.

5. ETKİNLİK 

Bilge, hemen koşu sporuna başlayacağını söylüyor. Bunun için okuldaki koşu takımının formunu yönergelerine uygun dolduruyor. İnceleyiniz.

FORM
Adı, soyadı: Bilge
Caner Yaşı:
8 Sınıfı: 2-B
Katılmak istediği takım: Okul koşu takımı

Siz hangi spor takımına girmek isterdiniz? Bu takımla ilgili formu yönergelerine göre doldurunuz.

  • Cevap: Ben okul futbol takımına girmek isterdim.

Adı, soyadı: Süleyman Ramiz
Yaşı: 9
Sınıfı: 2-A
Katılmak istediği takım: Okul Futbol Takımı

6. ETKİNLİK 

2. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Ada Matbaacılık Sayfa 176 Cevabı

Hangi spor dallarında top kullanılır? Bunlardan bildiğiniz birinin nasıl oynandığını sırasıyla yönergeler hâlinde yazınız.

  • Cevap: Hentbol, basketbol, futbol, voleybol, plaj voleybolu, sutopu gibi sporlarda top kullanılır.
  • Futbol : 11 Kişiden oluşan iki takım karşı kaleye ayakla topu içeri atmaya çalışmaktadır. Oyunun kuralı kısaca böyledir.
  • 176 2

2. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Ada Matbaacılık Yayınları Sağlık ve Spor Teması Sayfa 171-172-173-174-175-176 Bilge Hangi Sporu Yapacak? Metni Etkinlik Soruları ve Cevapları ve 1. sınıftan 12. sınıfa kadar tüm kitapların cevaplarını sitemizden bulabilirsiniz. Kitap cevapları hakkında düşüncelerinizi yorum bölümüne yazabilir. Aklınıza takılan tüm soruları Egitimsayfam.com Öğretmen ekibine iletebilirsiniz. İyi çalışmalar dileriz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.