testyazılı sorularıçıkmış sorularkonu anlatımsoru bankasıFatih Sultan Mehmet Dinleme Metni Etkinlik Cevapları (2. Sınıf Türkçe)

Fatih Sultan Mehmet Dinleme metni cevapları ve soruları, Meb Yayınları 2. Sınıf Türkçe Ders kitabı sayfa 210-211-212-213 (Millî Kültürümüz Teması)

Fatih Sultan Mehmet Dinleme Metni Cevapları

2. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Meb Yayınları Sayfa 210 Cevabı

HAZIRLIK ÇALIŞMALARI

İstanbul hakkında neler biliyorsunuz?

 • Cevap: İstanbul Türkiye’nin en büyük ve en kalabalık şehridir. 1453 yılında Fatih sultan Mehmet tarafında fethedilmiş ve bizim olmuştur.

Metni dinlemeden önce 1. etkinliği yapalım. 0 Metni dikkatle dinleyelim.

FATİH SULTAN MEHMET DİNLEME METNİ

Fatih Sultan Mehmet Can o gün çok düşünceliydi. Öğretmen her öğrenciye bir şehir ismi vermiş ve bu şehir hakkında bildiklerinizi yazın demişti. Can İstanbul’u anlatacaktı. Babası İstanbul’a iş için birkaç kez gidip gelmişti. Can babasından yardım alabilirdi. Akşam babası eve döndüğünde Can kapıda karşıladı onu. Babacığım ödevime yardım eder misin diye sordu heyecanla. Babası gülümseyerek Nurcan önce bir hoş geldin de bakalım. Yemekten sonra daha rahat konuşuruz dedi. Can peki babacığım dedi, içindeki sabırsızlığı bastırarak. Yemekler yendi, sofra kaldırıldı. Babası dinlenmek için koltuğa oturunca Can da bunu fırsat bilip hemen yaklaştı babasını.

Babacığım, şimdi ödediğimle ilgili sorularımı sorabilir miyim sana? Diye sordu babasına. Sor bakalım Can dedi babası. Can elindeki defteri açtı ve ilk sorusunu sordu. İstanbul hakkında bildiklerinizi anlatınız. Babası bir an duraksayarak ama bu çok zor bir soru Can diye karşılık verdi. Can babasının bu sözlerine şaşırdı ve neden babacığım yoksa İstanbul hakkında bir şey bilmiyor musun diye sordu. Biliyorum tabii ama İstanbul o kadar çok yönlü bir şehir ki nereden başlasak acaba diye karşılık verdi babası. En başından dedi Can. Babası gülerek haklısınca en başından başlayalım dedi. Ve anlatmaya başladı. Çok eski zamanlardan kalma bir şehirdir İstanbul. Eskiden çok büyük bir devletin Roma İmparatorluğu’nun başkentiymiş. Sonra Fatih Sultan Mehmet tarafından fethedilmiş.

Can merakla girdi söze. Babacığım, Fatih Sultan Mehmed kim? Ayrıca fethetmek ne demek diye sordu. Babası Can’ı yanına oturtarak devam etti anlatmaya. Fethetmek, bir yeri bir şehri ele geçirmek, o yeri kendi topraklarına katmak demek. İstanbul bin dört yüz elli üç yılında bizim oldu. Bunu başaran kişi de Fatih Sultan Mehmet’tir. Henüz on yedi-on sekiz yaşlarında iken Osmanlı İmparatorluğu tahtına geçmiş. Padişah olmuş yani. Çok iyi bir eğitim almış olan Sultan Mehmet, İstanbul’u fethetmeyi çok istemiş. Fakat İstanbul ele geçirilemeyecek kadar zor şartlara sahip bir şehirmiş. Sultan Mehmet Han da deniz üzerinden yüzdürülmesi halinde zarara uğrayacak gemileri, karadan altlarına zeytinyağı dökerek ilerletmiş.

Böylece hiç beklenilmeyen bir yönden şehre girilmeye çalışılmış. Tam elli üç gün süren bu uğraşlar sonucunda İstanbul, yirmi dokuz Mayıs bin dört yüz elli üç tarihinde ele geçirilmiş. O çok akıllı, bilgili, üstelik ülkeyi yönetmek için o dönemin çok bilgili hocalarından dersler almış bir gençmiş. Aynı zamanda şair olan Fatih, yedi dil bilecek kadar üstün bir zekaya sahipmiş. Bu yüzden yaşıtlarına göre çok daha olgun biriymiş. Fatih Sultan Mehmet çevredeki farklı ülkelerde yaşayan insanlar tarafından adaletli halkını 7 ve kimseye eziyet etmeyen bir devlet başkanı olarak tanınıyormuş. Can odasına gittiğinde öğrendiklerini defterine yazmaya başlarken bile, bir yandan İstanbul’un fethini düşünüyor, Bir yandan da Fatih Sultan Mehmet gibi genç yaşta başarılı bir insan olmayı hayal ediyordu.

1. ETKİNLİK

2. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Meb Yayınları Sayfa 211 Cevabı

Metnin görselini inceleyelim. Dinleyeceğimiz metnin konusunu tahmin ederek yazalım.

 • Cevap: Metnin konusu Fatih Sultan Mehmet ve İstanbul’un fethi olabilir.

2. ETKİNLİK

Metne göre Fatih Sultan Mehmet’e ait özellikleri işaretleyelim.

 • Cevap:

211

3. ETKİNLİK

2. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Meb Yayınları Sayfa 212 Cevabı

Metni olayların oluş sırasına göre arkadaşlarımıza anlatalım.

 • Cevap: Öğretmen Can’a ödev verdi. Can, İstanbul hakkında yazması gerekiyordu. Babası işten geldiğinde Can ona yardım istedi. Babası Can’a İstanbul ve Fatih Sultan Mehmet hakkında bilgi verdi. Can da öğrendiklerini yazdı.

4. ETKİNLİK

Metnin konusunu yazalım.

 • Cevap: Metnin konusu, Can’ın İstanbul ve Fatih Sultan Mehmet hakkında öğrendikleridir.

5. ETKİNLİK

Aşağıdaki soruları metne göre cevaplayalım.

1. Öğretmen öğrencilerine ödev olarak ne vermiştir?

 • Cevap: Öğretmen öğrencilere, bildikleri bir şehir hakkında yazmalarını ödev olarak vermiştir.

2. Can ödevini yapmak için kimden yardım istemiştir?

 • Cevap: Can ödevini yapmak için babasından yardım istemiştir.

3. Babası, Can’a Fatih Sultan Mehmet ile ilgili neler anlatmıştır?

 • Cevap: Babası, Can’a Fatih Sultan Mehmet’in genç yaşta İstanbul’u nasıl fethettiğini ve onun ne kadar akıllı ve bilgili bir padişah olduğunu anlatmıştır.

6. ETKİNLİK

2. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Meb Yayınları Sayfa 213 Cevabı

Fatih Sultan Mehmet’in hayatıyla ilgili sizi en çok etkileyen olay nedir? Anlatalım.

 • Cevap: Fatih Sultan Mehmet’in genç yaşta İstanbul’u fethetmesi ve onun zekasına hayran kaldım. Bu olay, onun ne kadar büyük bir lider olduğunu gösteriyor.

7. ETKİNLİK

Yazım yanlışlarını düzelterek cümleleri yeniden yazalım.

• Teyzemler çamlıca mahallesinde oturuyor.

 • Cevap: Teyzemler Çamlıca Mahallesi’nde oturuyor.

• Fatih Sultan Mehmet 29 mayıs 1453 (bin dört yüz elli üç) tarihinde İstanbul’u fethetti.

 • Cevap: Fatih Sultan Mehmet 29 Mayıs 1453 (bin dört yüz elli üç) tarihinde İstanbul’u fethetti.

Dedemler 6 nisan pazar günü geleceklermiş.

 • Cevap: Demler 6 Nisan Pazar günü geleceklermiş.

• Okullar 14 haziranda tatile girecek.

 • Cevap: Okullar 14 Haziran’da tatile girecek.

• 23 nisan ulusal egemenlik ve çocuk bayramı kutlamaları vatan caddesinde başladı.

 • Cevap: 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları Vatan Caddesi’nde başladı.

2. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Meb Yayınları Millî Kültürümüz Teması Sayfa 210-211-212-213 Fatih Sultan Mehmet Dinleme Metni Etkinlik Soruları ve Cevapları ve 1. sınıftan 12. sınıfa kadar tüm kitapların cevaplarını sitemizden bulabilirsiniz. Kitap cevapları hakkında düşüncelerinizi yorum bölümüne yazabilir. Aklınıza takılan tüm soruları Egitimsayfam.com Öğretmen ekibine iletebilirsiniz. İyi çalışmalar dileriz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.