testyazılı sorularıçıkmış sorularkonu anlatımsoru bankasıKuyruklu Yıldız ile Kutup Yıldızı Serbest Okuma Metni Etkinlik Cevapları (2. Sınıf Türkçe)

Kuyruklu Yıldız ile Kutup Yıldızı Serbest Okuma metni cevapları ve soruları, Meb Yayınları 2. Sınıf Türkçe Ders kitabı sayfa 127-128-129 (Doğa ve Evren Teması)

Kuyruklu Yıldız ile Kutup Yıldızı Serbest Okuma Metni Cevapları

2. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Meb Yayınları Sayfa 127 Cevabı

KUYRUKLU YILDIZ İLE KUTUP YILDIZI

Evvel zaman içinde kalbur saman içinde gökyüzündeki yıldızların sayısı dünyadaki çimenlerin sayısı kadarmış. Yıldızlar gündüz uyur, gece uyanırlarmış. Hepsi sarı elbiselerini giyer, gökyüzünde dolaşmaya çıkarlarmış. (…)
Bunların içinde kuyruklu yıldıza çok özendiği hâlde onun peşinden gidemeyen bir Kutup Yıldızı varmış. O hep aynı yerde dururmuş. Çok da parlarmış. (…)
Bir gün ona:
— Sen bu kadar parlak bir yıldızken niye bizimle dolaşmaya gelmiyorsun, diye sormuşlar.
Kutup Yıldızı da onlara:
— Aslında sizinle gelmeyi ben de çok istiyorum ama gelemem. diye cevap vermiş.

2. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Meb Yayınları Sayfa 128 Cevabı

Yıldızlar merakla sormuşlar:
— Neden bizimle gelemezsin?
“ Ben Dünya daki insanlara yönlerini bulmada yardımcı oluyorum. Yerimden ayrılırsam insanlar yönlerini bulamaz, demiş Kutup Yıldızı.
Günlerden bir gün yıldızlar:
— Kısa bir yolculuk yapacağız. Sadece Ay’ın etrafında dolaşıp geleceğiz. Ne olursun bizi kırma! Sen de bize katıl, diye ısrar etmişler.
Kutup Yıldızı arkadaşlarının ısrarlarına daha fazla dayanamamış. El ele tutuşup seyahat etmeye başlamışlar. Önce Dünyanın sonra Ay’ın sonra da diğer gezegenlerin etrafında dolaşmışlar. Onlar böyle gezinirken dünyadaki insanlar zor durumda kalmış. Denizdeki gemilerin kaptanları gökyüzüne bakmışlar ama Kutup Yıldızını görememişler. Karıncalar yuvalarına yiyecek götürürken yollarını kaybetmişler. Göçmen kuşlar gidecekleri yerleri şaşırmışlar.

2. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Meb Yayınları Sayfa 129 Cevabı

Bir denizyıldızı, mehtabın ışıkları altında kıyıda dinleniyor- muş. Bütün bu olanları görmüş. Çok üzülmüş. Ne yapabileceğini düşünmüş.
— Bağırsam gökyüzündeki yıldızlar belki beni duyabilirler, demiş kendi kendine.
Olanca gücüyle Kutup Yıldızı na seslenmiş.
— Hey, Kutup Yıldızı! Artık gezmeyi bırak da gökyüzündeki yerini al. Dünya’daki insanlar ve hayvanlar yollarını şaşırdı. Sen hâlâ geziyorsun. Hiç vakit kaybetmeden görevinin başına dön, demiş. İşte tam o sırada Kutup Yıldızı, deniz- yıldızının sesini duymuş. (…)
Kutup Yıldızı, hemen görevinin başına geçmiş. (…) O günden sonra Kutup Yıldızı hiç yerinden ayrılmamış. (…)

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

2. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Meb Yayınları Doğa ve Evren Teması Sayfa 127-128-129 Kuyruklu Yıldız ile Kutup Yıldızı Serbest Okuma Metni Etkinlik Soruları ve Cevapları ve 1. sınıftan 12. sınıfa kadar tüm kitapların cevaplarını sitemizden bulabilirsiniz. Kitap cevapları hakkında düşüncelerinizi yorum bölümüne yazabilir. Aklınıza takılan tüm soruları Egitimsayfam.com Öğretmen ekibine iletebilirsiniz. İyi çalışmalar dileriz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.