testyazılı sorularıçıkmış sorularkonu anlatımsoru bankasıNasrettin Hoca’nın Köyünde Metni Etkinlik Cevapları (2. Sınıf Türkçe)

Nasrettin Hoca’nın Köyünde metni cevapları ve soruları, Ada Matbaacılık 2. Sınıf Türkçe Ders kitabı sayfa 56-57-58-59-60-61-62 (Millî Kültürümüz Teması)

Nasrettin Hoca’nın Köyünde Metni Cevapları

2. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Ada Matbaacılık Sayfa 56 Cevabı

Metnin başlığı size neler çağrıştırıyor?

  • Cevap: Nasrettin Hoca’nın köyünde geçen komik hikayelerin anlatıldığı bir hikaye okuyacağımı düşündüm.

Nasrettin Hocayla ilgili bu metni bir kez sessiz okuyunuz, Sonra da noktalama işaretlerine dikkat ederek sesli okuyunuz.
Hortu, Sivrihisar herkes gibi kelimeleri doğru telaffuz ediniz.

NASRETTİN HOCA NIN KÖYÜNDE

Ankara’dan Eskişehir’e yolunuz düşerse, Sivrihisar’a varmadan yol üzerinde bir benzinlik görürsünüz, Benzinliğin önünde bir Nasrettin Hoca heykeli var, Hoca, “Bozoğlan* adlı eşeğinin üzerinde karşı yamaçlardaki bir köyü seyrediyor. Burada Nasrettin Hoca heykelinin ne işi var, diyemezsiniz, Az ötedeki bayırın altında Nasrettin Hocanın doğup büyüdüğü Hortu köyü var, Şimdiki adıyla Nasrettin Hoca köyü, Ankara-Eskişehir yoluna dikine inen, dar bir yoldan Hortu’ya gidilir, Uzak değil, birkaç kilometre ötede, (…) Hortu’da herkes bir Nasrettin Hoca torunudur, Herkes, Nasrettin Hoca’dan bildiğiniz ya da bilmediğiniz fıkralar anlatır, Size Hocanın doğduğu evi, okuduğu medreseyi, imamlık ettiği camiyi gösterirlerse şaşmayınız, (…) Nasrettin Hocayı ölümsüzlüğe ulaştıran güç, toplumun ortaklaşa umutları, dertleriydi, Nasrettin Hoca fıkralarında bunları dile getiriyordu. (…) Alışverişten dönerken kendisine düdük ısmarlayan çocuklara verdiği cevabı hepiniz bilirsiniz: “Parayı veren, düdüğü çalar!” Bu söz ticaret hayatının değişmeyen kuralı değil midir? (…) Ne diyorduk evet Nasrettin Hocanın köyü Hortu’da yüzler güleç. Köyün bir ucundaki kerpiç bir evin Nasrettin Hocaya ait olduğunu ısrarla söylerler. Belki doğru, belki yanlış. Ne var ki bu ev olmazsa, şu evde Nasrettin Hoca doğmuştur. Bu sokaklarda oynamış, toza bulanmıştır. (…) Bir gün yolunuz Ankara’dan Eskişehir’e düşerse, Sivrihisar’a varmadan yolun sağında, küçük bir Anadolu köyü göreceksiniz, Hortu köyü, Küçük bir Anadolu köyü ama ne büyük, ne haşmetli köy böyle. Kolay mı bir Nasrettin Hoca yetiştirebilmek,,.

1. ETKİNLİK

2. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Ada Matbaacılık Sayfa 59 Cevabı

Aşağıdaki kelimelerle anlamlarını eşleştiriniz.

  • Cevap: 59

2. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Ada Matbaacılık Sayfa 60 Cevabı

Okuduğunuz metinden neler öğrendiniz? Sırasıyla arkadaşlarınıza anlatınız. Bu metin bir şiir mi, düz yazı mı? Hatırlayınız.

  • Cevap: Bu metin bir düzyazıdır. Nasrettin Hoca2nın doğduğu söylenen Hortu Köyü’nün nerde olduğunu nasıl gidildiğini o köyün insanların nasıl insanlar olduğunu öğrendim.

2. ETKİNLİK 

Metnin resimlerini inceleyiniz, Resimler, metindeki hangi anlatımları destekliyor? Anlatınız.

  • Cevap: Metindeki bazı söylenen şeyleri temsil ediyorlar. Mesela Nasrettin Hoca heykelinin nasıl olduğunu, köylülerin nasıl insanlar olduklarını ve en önemlisi Hortu Köyü’nün nerde olduğunu gösteriyorlar.

Yandaki resimde trafik levhası nereyi gösteriyor?

  • Cevap: Engelli park yeri anlamına gelmektedir.

Günlük yaşantımızda karşılaştığımız birçok şekil, sembol ve işaret vardır, Trafik levha ve işaretleri de bunlardan biridir.

Aşağıdaki işaret, belli taşıt araçlarının park yerini belirtir, Bu işaretin anlamını arkadaşlarınızla konuşarak açıklayınız.

  • Cevap: İşaret engelli park yeri demektir. Engelli bireylerin park edebileceği alanlardır.

3. ETKİNLİK 

2. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Ada Matbaacılık Sayfa 61 Cevabı

Metinde, Nasrettin Hocanın hangi fıkrası hatırlatılmış? Resimlerden yararlanarak anlatınız.

  • Cevap: Burada Parayı Veren Düğü Çalar fıkrası hatırlatılmıştır. Burada parası olan kişinin aslında var olan durumun hakimi olduğunu paranın her kapıyı açabileceği anlatılmaktadır fıkrada.

Konuşmalarınıza, “Sevgili Arkadaşlar” gibi ifadelerle başlayınız, Beden dilini kullanarak, dinleyicilerle göz teması kurarak konuşunuz.

  • Cevap: Sevgili arkadaşlar unutmayınız ki parayı verenin düdüğü çaldığı bir zamandayız. Para ne yazık ki her kapıyı açıyor. Paran varsa bu dünyada istediğini elde edebiliyorsun.

4. ETKİNLİK 

2. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Ada Matbaacılık Sayfa 62 Cevabı

Aşağıdaki cümleyi okuyunuz.
Hoca, “Bozoğlan” adlı eşeğinin üzerinde karşı yamaçlardaki bir köyü seyrediyor.
Bu cümlede “Bozoğlan” kelimesi niçin büyük harfle başlatılmıştır? “Bozoğlan” neye verilen addır?
Hayvanlara verilen “Bozoğlan? “Pamuk? “Sarıkız” gibi adlar birer özel addır. Cümle içinde ilk harfi büyük yazılır.

Metinde başka hangi özel adlar geçiyor? ilgili başlık altına yazınız.

  • Cevap:

insan adı: Nasrettin Hoca. 
Yerleşim yeri adı
: Sivrihisar, Hortu, Eskişehir, Ankara

5. ETKİNLİK 

Aşağıdaki kelimelerle cümleler oluşturunuz. Bu cümleleri satırlara yazınız.

  • Cevap:

Nasrettin Hoca eşeğine ters binmiş.

Hoca parayı veren çocuğa düdük almış.

2. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Ada Matbaacılık Yayınları Millî Kültürümüz Teması Sayfa 56-57-58-59-60-61-62 Nasrettin Hoca’nın Köyünde Metni Etkinlik Soruları ve Cevapları ve 1. sınıftan 12. sınıfa kadar tüm kitapların cevaplarını sitemizden bulabilirsiniz. Kitap cevapları hakkında düşüncelerinizi yorum bölümüne yazabilir. Aklınıza takılan tüm soruları Egitimsayfam.com Öğretmen ekibine iletebilirsiniz. İyi çalışmalar dileriz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.