testyazılı sorularıçıkmış sorularkonu anlatımsoru bankasıNaz’ın Bilgisayar Sevdası Metni Etkinlik Cevapları (2. Sınıf Türkçe)

Naz’ın Bilgisayar Sevdası metni cevapları ve soruları, Ada Matbaacılık 2. Sınıf Türkçe Ders kitabı sayfa 139-140-141-142-143-144-145-146-147 (Bilim ve Teknoloji Teması)

Naz’ın Bilgisayar Sevdası Metni Cevapları

2. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Ada Matbaacılık Sayfa 139 Cevabı

Bilgisayarla neler yapılır?

 • Cevap: Bilgisayar ile yazı yazabilirsiniz. Yazdığınız bu yazıların çıktısını alabilirsiniz. Çalışmalarınız için sunum hazırlayabilirsiniz. Bilgisayarınızda film izleyebilir müzik dinleyebilirsiniz.

Metni kurallara uygun sessiz okuyunuz. Okurken olayın kimler arasında ve nerede geçtiğini anlamaya çalışınız, Sesli okurken metni dört arkadaş paylaşınız, Birinci arkadaşınız metnin anlatım bölümlerini diğerleri de anne, baba ve çocuğun konuşmalarını okusun. Sonunda soru işareti olan cümleleri, soru sorar gibi okumayı unutmayınız.

NAZ’IN BİLGİSAYAR SEVDASI
Günlerden pazardı, Naz., annesi ve babası o gün balkonda ettiler. Kahvaltı sonrası gazete keyfi başladı. Oğuz Bey bir ara Nazın balkonda olmadığını fark etti. (…) — Naz nereye kayboldu? Parka mı gitti? Meltem Hanım başını olumsuz anlamda salladı: — Keşke gitse Bilgisayarın başında, (…) — Bırak canım, çocuk teknolojinin nimetlerinden yararlansın, Meltem Hanım kocasına hoşnutsuzlukla baktı: — Sana göre abartıyorum yine. Oğuz Bey ayağa kalktı: — Madem kızımız sanal âlemi bu kadar çok seviyor, ben de kulaklarını sanal olarak çekeyim, Babası odasına girdiğinde Naz’ı arkadaşıyla bilgisayarda konuşurken buldu. — Kiminle konuşuyorsun? — Yan komşumuzun kızı Olcay’la, — Olcay’la birlikte parka inseniz, orada konuşsanız daha iyi olmaz mı? Salıncağa da binersiniz, kaydıraktan kayarsınız, Naz, sen bizi anlamazsın diyen gözlerle babasına baktı: (…) — Bilgisayarımda da oyun var. Hem internette de var, Oğuz Bey, Meltem Hanıma hak verdi, Bu, teknolojinin nimetlerinden yararlanmak değildi. Kızının başını okşadı: — Solmazı anımsıyor musun? Naz anımsıyordu. Ust kat komşularının kızıydı, Geçirdiği bir trafik kazası sonrasında uzun zaman yatağa bağlı kalmıştı. (…)— Onun da bilgisayarı vardı. — Baba pek çok insanın bilgisayarı var artık, Oğuz Beyin derdi başkaydı: — Bir gün onu ziyarete gitmiştik. Sen Solmazın ağladığını söylemiştin, — Evet ağladığı için çok üzülmüştüm. Bana arkadaşlarını özlediğini söylemişti, — Arkadaşlarıyla bilgisayarda konuşmuyor muydu? — Öyle değil. Onun odası yandaki çocuk parkına bakıyordu. O da parkta oynayamadığı için üzülmüştü. — Bilgisayarında oyun yok muydu? Naz şaşırdı: — Vardır. O yatmaktan sıkılmıştı. Eve hapsolmuştu, — İnsan bilgisayarı varken eve hapsoldum diye üzülür mü? Sen de hapsolmuşsun, Üzülüyor musun? — Ben hapsolmadım, istersem dışarı çıkarım. (…) Oğuz Bey kızının odasından çıkmaya yöneldi: — Ben gideyim. Nanik’i yürüyüşe çıkaracağım. Belki annen de bize katılır. Sahile yeni bir dondurmacı açılmış. Görmüş müydün? Naz babasının arkasından bakakaldı. Babasının bu sabah neyi vardı? Nanik’i sevmediğinden değil elbette severdi, Babası eve bir köpek yavrusuyla geldiğinde en çok o sevinmişti. Ona Nanik adını veren de Naz’dı, Dondurma alacaklardı, Onu çağırmıyorlardı, Nasıl olurdu? Hemen babasının arkasından fırladı, — Ben niye gelmiyorum? — Sen bilgisayarınla dondurma yeme oyunu oynarsın, (…) Duydukları Nazın kafasını karıştırmıştı, Babasının sözünü kesti: — Ben de sizinle geleceğim! Hep birlikte dışarı çıktılar, Bilgisayarı Naz’ın yokluğunu fark etmedi bile, Fişi çekilince yok olan dünyasının karanlığına gömüldü, (…)

1. ETKİNLİK

2. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Ada Matbaacılık Sayfa 143 Cevabı

Okuduğunuz hikâyede ne anlatılıyor? Konusunu yazınız.

 • Cevap: Bilgisayarın bazen bir takıntı olduğu ve çocukların sosyal dünyalarını bazen bozduğu, onların dış dünya ile ilişkilerini körelttiğinden bahsetmektedir.

Yazdıklarınızı, arkadaşınızın yaptığı etkinlikle karşılaştırınız, Farklılık var mı? Etkinliği değerlendiriniz, Varsa eksiğinizi tamamlayınız.

 • Cevap: Pek farklılık var diyemem. Çünkü genelde benzer şeyler yazmışız.

2. ETKİNLİK 

Noktalı yerleri, yandaki uygun kelimelerle tamamlayınız.

internet bilgisayar

 • Cevap:

bilgisayar : Bir işi, önceden verilmiş bir programa göre yapan elektronik araç. Elektronik beyin.
internet : Uluslararası bilgi iletişim ağı.

“Internet” ve “bilgisayar” kelimeleriyle cümle kurup yazınız.

 • Cevap: İnternet Dünyayı ayağımıza getirir.
 • Bilgisayarda ödevlerimi yapıyorum.

3. ETKİNLİK 

2. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Ada Matbaacılık Sayfa 144 Cevabı

Aşağıdaki kitle iletişim araçlarıyla adlarını eşleştiriniz.

 • Cevap: 147

2. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Ada Matbaacılık Sayfa 145 Cevabı

Teknolojinin nimetlerinden yararlansın,” diyen baba, ne söylemek istiyor? Arkadaşlarınızla konuşarak açıklayınız. Konuşurken arkadaşlarınızla göz teması kurunuz, Konu dışına çıkmadan, söz alarak konuşunuz.

 • Cevap: Baba aslında bilgisayarın faydalarını kast etmektedir. Ona göre bilgisayarda eğer faydalı işler yani ödev yapma film izleme araştırma yapma gibi işleri yaparsa doğru kullanım sağlanacağını söylemek istiyor.

4. ETKİNLİK 

Soruları, okuduğunuz hikâyeye göre cevaplayınız.

 Naz, odasında ne yapıyormuş?

 • Cevap: Bilgisayarından yan komşusu arkadaşı ile görüşüyormuş.

Naz, bilgisayarla uğraşmaktan niçin hoşlanıyormuş?

 • Cevap: Çünkü bilgisayarla her şeyi yapabiliyormuş. Sohbet edebiliyor oyun oynayabiliyormuş.

Kaza geçiren Solmaz neyi özlemiş?

 • Cevap: En çok parkta oyun oynamayı ve parkta arkadaşlarıyla takılmayı seviyormuş.

“Eve hapsolmak” sözüyle ne anlatılmak istenmiş?

 • Cevap: Evden dışarı çıkamamak.

Naz, ailesiyle dışarıya çıkınca bilgisayara ne olmuş?

 • Cevap: Fişi çekilince öylece kalakalmış.

5. ETKİNLİK 

Okuduğunuz metne başka hangi başlık verilebilir? İki örnek yazınız.

 • Cevap: Bilgisayar Nasıl Kullanılmaz. /// Naz’ın Eve Hapsolması

6. ETKİNLİK 

2. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Ada Matbaacılık Sayfa 146 Cevabı

Naza, sürekli bilgisayarla uğraşmasının sakıncalarını anlatır mısınız? Yazınız bitince arkadaşlarınıza okuyunuz.

 • Cevap: Eğer sürekli bilgisayarda takılırsa sosyalleşemez, dışarıdaki hayata uyum sağlayamaz, spor yapamaz, parkta istediği gibi arkadaşlarıyla sohbet edemez.

Bilgi Kutusu
Günümüzde bilgisayardan, cep telefonundan ve internetten çok yararlanıyoruz. Örneğin araştırma yapıyoruz, Kodlama öğreniyor, eğitici oyunlar oynayabiliyoruz. İnternetin yararları yanında zararları da vardır, Oyun bağımlılığı yaratabilir. Zararlı sitelere girip tehlikeli durumlarla karşılaşabiliriz. Bu nedenle okulda öğretmenlerin, evde büyüklerin denetiminde interneti kullanmalıyız. Biliyor musunuz? Ekran karşısında fazla zaman geçirmek sağlık açısından da zararlıdır, Bilgisayar ve internet dışında birçok yararlı uğraşlar vardır, Yeteneğimizi keşfetmek için müzik aleti çalabilir, spor ya da resim yapabiliriz. Arkadaşlarımızla oyun bahçelerinde oynayabiliriz. Böylece bilgisayar bağımlısı olmayız. Teknolojiden bilinçli yararlanmalıyız.

7. ETKİNLİK 

2. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Ada Matbaacılık Sayfa 147 Cevabı

Okuduğunuz hikâyede geçen soru cümlelerini aşağıya yazınız. Soru eki cümlenin içinde ya da sonunda olabilir, Soru ekini sözcükten ayrı yazmayı unutmayınız.

 • Cevap: İnsan bilgisayarı varken eve hapsoldum diye üzülür mü?

Üzülüyor musun?

Bilgisayarında oyun yok muydu?

Arkadaşlarıyla bilgisayarda konuşmuyor muydu?

Kiminle konuşuyorsun?

Ben niye gelmiyorum?2. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Ada Matbaacılık Yayınları Bilim ve Teknoloji Teması Sayfa 139-140-141-142-143-144-145-146-147 Naz’ın Bilgisayar Sevdası Metni Etkinlik Soruları ve Cevapları ve 1. sınıftan 12. sınıfa kadar tüm kitapların cevaplarını sitemizden bulabilirsiniz. Kitap cevapları hakkında düşüncelerinizi yorum bölümüne yazabilir. Aklınıza takılan tüm soruları Egitimsayfam.com Öğretmen ekibine iletebilirsiniz. İyi çalışmalar dileriz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.