testyazılı sorularıçıkmış sorularkonu anlatımsoru bankasıNeden Kimse Brokoli Yemiyor Metni Etkinlik Cevapları (1. Sınıf Türkçe)

Neden Kimse Brokoli Yemiyor metni cevapları ve soruları, Ada Matbaacılık 1. Sınıf Türkçe Ders kitabı sayfa 14-15-16-17-18-19 (Sağlık ve Spor Teması)

Neden Kimse Brokoli Yemiyor Metni Cevapları

1. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Ada Matbaacılık Sayfa 14 Cevabı

Büyüklerimiz niçin sebze yememizi isterler?

 • Cevap: Sebzelerin her biri farklı vitamin, mineral ve antioksidanlar açısından zengindir. Bu yüzden büyüklerimiz sebze yememizi isterler.

Bir varmış, bir yokmuş. Masal kuşu kanatlanmış, uçmuş, küçük bir mahalleye gelmiş. Bu mahallede herkes; bakkalı, manavı dostluk içinde yaşarmış.

Mahallenin en renkli tezgâhı, manav amcadaymış. Renk renk sebzeler ve meyveler, çocukların midesine gitmek için sabırsızlanırmış. Tüm meyve ve sebzeler çok mutluymuş. Sadece brokoli biraz üzgünmüş. Çünkü çocukları yemez diye, anneler onu almak
istemiyorlarmış. Oysa çocukların büyümesi için çok gerekliymiş brokoli. Çünkü içinde birçok vitamin varmış. Bu vitaminler çocukları hastalıktan korurmuş.

1. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Ada Matbaacılık Sayfa 15 Cevabı

O gün yine annelerin poşetlerine bir sürü sebze konmuş. Poşete giren sebzeler çok sevinmiş. Ama bu sebzelerin içinde brokoli yokmuş.

Brokoli, üzgün üzgün dururken yanına bir anne gelmiş. Manav amcaya dönerek, “Biraz da brokoli alayım.” demiş. Brokoli çok sevinmiş. (…)

O akşam yemekte köfte varmış. Brokoli de köftenin yanında çiçek çiçek duruyormuş. Ali, köfteyi bir güzel yemiş. Brokoliyi tabağın kenarına itivermiş. Brokoli, Ali’nin bu davranışına çok içerlemiş. Annesi Ali’yi uyarmış.

Ali, “Eğer brokoliyi yemezsem büyüyemem. Hem vücudum mikroplarla savaşamaz.” diye geçirmiş içinden. Ardından tabağındaki brokoliyi bir güzel yemiş. Sonra da, “Eline sağlık anneciğim.” demiş. (…)

1. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Ada Matbaacılık Sayfa 16 Cevabı

Ertesi gün, Ali okula gitmek için hazırlanırken öğretmeni aramış. Grip salgını nedeniyle okulun tatil edildiğini haber vermiş. Ali bu işe çok sevinmiş. Hemen arkadaşı Hasan’a gitmek için annesinden izin almış. Ama Hasanlara vardığında kötü bir sürprizle karşılaşmış. Hasan hastaymış. O da okuldaki pek çok çocuk gibi grip olmuş. Yanında bir doktor varmış. Hasan’a şunları söylüyormuş: Sağlıklı olmak için meyve, sebze yemelisin. Yemekleri ayırt etmemelisin.

Ali, arkadaşına çok üzülmüş. “Geçmiş olsun.” deyip evinin yolunu tutmuş. Yol boyunca da doktorun sözlerini düşünmüş. “İyi ki brokolimi yedim.” diye mırıldanmış. (…)

1. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Ada Matbaacılık Sayfa 17 Cevabı

1. ETKİNLİK

Resimlerde ne anlatılıyor? Okuduğumuz öyküye göre anlatalım.

 • Cevap: 1. resimde manav amca en iyi renkli tezgaha sahipmiş. Renk renk meyveler ve sebzeler çocukların midelerine gitmek için sabırsızlanıyormuş. Sadece brokoli üzgünmüş. Çünkü çocuklar yemez diye anne ve babalar almazmış. 2. resimde Ali’nin annesi Ali’yi brokoli yemesi için destekliyor. Çünkü brokoli mikroplara karşı savaşır ve hastalıklara karşı korur.

2. ETKİNLİK 

Aşağıdaki soruları okuduğumuz metne göre cevaplayalım.

1. Tezgâhtaki brokoli niçin üzgünmüş?

 • Cevap: Sadece brokoli biraz üzgünmüş. Çünkü çocukları yemez diye, anneler onu almak istemiyorlarmış.

2. Ali, brokoliyi yemeyince annesi ona ne anlatmış?

 • Cevap: Haydi, brokolini de ye Ali! Hem biliyor musun, brokolideki vitaminler mikroplarla savaşır, hastalıklardan korur.

3. Ali’nin okulu niçin tatil edilmiş?

 • Cevap: Ali’nin okulu grip salgını dolayısıyla tatil edilmiş.

4. Ali, ne yapmak için annesinden izin almış?

 • Cevap: Arkadaşı Hasan’a gitmek için Ali annesinden izin almıştır.

1. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Ada Matbaacılık Sayfa 18 Cevabı

5. Doktor, Hasan’a sağlıklı olması için neler söyledi?

 • Cevap: Sağlıklı olmak için meyve, sebze yemelisin. Yemekleri ayırt etmemelisin.

6. Doktora gittiğinizde doktorunuz size Hasan’ın doktorundan farklı neler söyledi?

 • Cevap: İlaçlarımı düzenli almalıyım. Soğuk havalarda dışarı çıkarken kalın giysiler giymeliyim.

3. ETKİNLİK 

Ali, yemekte brokoliyi yemek istememiş. Annesinin uyarısını dinleyerek tabağındaki brokoliyi de bitirmiş. Böylece Ali, doğru olanı yapmış. Ali, başka neler yaparsa sağlıklı beslenmiş olur? Öğrendiklerimizden de yararlanarak doğru olanları işaretleyelim.

 • Cevap:

18

1. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Ada Matbaacılık Sayfa 19 Cevabı

4. ETKİNLİK 

Mahallenin en renkli tezgâhı manavdaymış. Çünkü renk renk sebze ve meyveler varmış. Bu sebze ve meyvelerin adlarını yazalım.

 • Cevap:

19

5. ETKİNLİK 

Brokoliden başka hangi sebzelerden yemek yapılır? Bunlardan ikisinin adını yazıp resimlerini yapalım.

 • Cevap: Brokoli, karnabahar, patlıcan, fasulye, lahana ve daha bir çok sebzeden yemek yapılabilir. Bunların resimlerini sizler yapabilirsiniz.

1. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Ada Matbaacılık Yayıncılık Sağlık ve Spor Teması Sayfa 14-15-16-17-18-19 Neden Kimse Brokoli Yemiyor Metni Etkinlik Soruları ve Cevapları ve 1. sınıftan 12. sınıfa kadar tüm kitapların cevaplarını sitemizden bulabilirsiniz. Kitap cevapları hakkında düşüncelerinizi yorum bölümüne yazabilir. Aklınıza takılan tüm soruları Egitimsayfam.com Öğretmen ekibine iletebilirsiniz. İyi çalışmalar dileriz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.