testyazılı sorularıçıkmış sorularkonu anlatımsoru bankasıŞenlikli Bir Akşam Yemeği Dinleme Metni Etkinlik Cevapları (2. Sınıf Türkçe)

Şenlikli Bir Akşam Yemeği Dinleme metni cevapları ve soruları, Ada Matbaacılık 2. Sınıf Türkçe Ders kitabı sayfa 13-14-15-16-17 (Erdemler Teması)

Şenlikli Bir Akşam Yemeği Dinleme Metni Cevapları

2. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Ada Matbaacılık Sayfa 14 Cevabı

Evde, ailenizle hangi işleri yardımlaşarak yapıyorsunuz?

 • Cevap: Evde ailemle sofrayı kurma, çöpleri atma, alış verişi yapma ve evde basit temizlik yapma gibi işleri yardımlaşarak yaptığımızı söyleyebilirim.

1. ETKİNLİK

2. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Ada Matbaacılık Sayfa 15 Cevabı

Metinle ilgili resmi inceleyiniz. Sizce bu metnin konusu ne olabilir?

 • Cevap: Beraber ortak yapılacak olan akşam yemeğinin hazırlığını çocukların yapması ve annenin bu hazırlık karşısındaki mutluluğu.

Metni dinledikten sonra aşağıdaki çalışmayı yapınız.

 • Cevap:

( X ) Tahminim doğru
( ) Tahminim yanlış

Metni dinlemeye hazır mısınız? Sıranızda rahat oturarak dikkatinizi dinleyeceğiniz metne yoğunlaştırınız. Arkadaşlarınızın ilgisini dağıtacak hareketler yapmayınız. Anlatılanları zihninizde canlandırarak dinleyiniz.

 • Cevap:

2. ETKİNLİK 

Soruları dinlediğiniz hikâyeye göre cevaplayınız.

Hikâyede anlatılan olay nedir?

 • Cevap: Çocukların anneleri gelmeden akşam yemeğini hazırlamaları ve annelerine sürpriz yapmaları, misafirlerin gelmemesi ve oturup yemeği yemeleri.

Olay nerede yaşanıyor?

 • Cevap: Olay evin mutfağında ve salonunda geçmektedir.

Hikâyede anlatılanlar kimler arasında geçiyor?

 • Cevap: Anne, baba ile çocuk ile ablası arasında geçmektedir.

3. ETKİNLİK 

2. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Ada Matbaacılık Sayfa 16 Cevabı

Aşağıdaki cümleyi okuyunuz. Yavrucuğum neler yaptın sen? Bak sen şuna! Tüh tüh tüh! Aaa, kızartmış bile! Ama canım, ya bir tarafını yaksaydın?

Sizce anne, kızına bunları söylerken hangi duyguları hissetmiştir? İşaretleyiniz.

 • Cevap: 16 1
 • Onu korumak istemiş, onun ya kendisine zarar vermesi ihtimali üstüne üzülmüştür. Ana yüreği işte dayanmıyor.

Konuşurken duygularımızı elimizin ve yüzümüzün hareketleriyle yani beden dilimizle belli ederiz. Yaşadığınız sevinçli bir olayı arkadaşlarınıza anlatınız. Konuşurken beden dilini kullanmaya özen gösteriniz.

 • Cevap: Geçen akşam kapının önünden bir ses geldi. Bir de ne göreyim! Siyah tatlı bir köpek kapıda duruyor. Hemen içeri aldık. Bütün aile sevdik adına Uche koyduk. Artık evimizin maskotu oldu Uche.

Dinlediğiniz hikâyede çocuk masayı nasıl hazırladı? Öğretmeniniz, hikâyenin bu bölümünü tekrarlarken siz de sofra hazırlama canlandırmasını yapınız, Yönergeleri sırasıyla uygulayarak beslenme çantanızdaki tabak, çatal, bardak ve peçeteleri sıranın üzerine yerleştiriniz

 • Cevap: Sekiz kişilik sofrayı hazırlamak hiç de kolay olmayacaktır. Yönergedeki gibi eşyaları dizmek gerekmektedir. En sonunda tabakları, çatalları, bıçakları, kaşıkları ve peçeteleri sofraya yerleştirmemiz gerekir.

4. ETKİNLİK 

2. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Ada Matbaacılık Sayfa 17 Cevabı

Dinlediğiniz hikâyede abla önce sebzeleri yıkadı, Sonra da koca bir tabak salata hazırladı, Siz de hazırlayabildiğiniz bir yiyecek ya da içeceğin tarifini yazınız.
Yönergeleri, yapılış sırasına göre alt alta yazınız.
Tarifinize uygun başlık yazmayı unutmayınız
Yazarken kalemi kâğıdın yüzeyine fazla bastırmayınız
Harf ve kelimeler arasında uygun boşluk bırakınız

 • Cevap: Sabah Omleti Yapacağız

Ben sabahları ailemle kahvaltı yaparken en çok omlet yapmayı seviyorum. Önce maydonoz, domates ve biberi güzelce yıkarım, kuruturum. Sonra tavaya biraz yağ koyduktan sonra maydonoz, domates ve biberi pişiririm ardından yumurtaları çırparım tavaya dökerim güzelce pişirdikten sonra sofraya servis ederim. Afiyet olsun.

Yazdıklarınızı gözden geçiriniz. Yazınızda harf hatası, hece eksiği varsa düzeltiniz

 • Cevap: Herhangi bir hata ya da yanlışlık yoktur.

2. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Ada Matbaacılık Yayınları Erdemler Teması Sayfa 13-14-15-16-17 Şenlikli Bir Akşam Yemeği Dinleme Metni Etkinlik Soruları ve Cevapları ve 1. sınıftan 12. sınıfa kadar tüm kitapların cevaplarını sitemizden bulabilirsiniz. Kitap cevapları hakkında düşüncelerinizi yorum bölümüne yazabilir. Aklınıza takılan tüm soruları Egitimsayfam.com Öğretmen ekibine iletebilirsiniz. İyi çalışmalar dileriz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.