testyazılı sorularıçıkmış sorularkonu anlatımsoru bankasıŞule Piknikte Serbest Okuma Metni Etkinlik Cevapları (2. Sınıf Türkçe)

Şule Piknikte Serbest Okuma metni cevapları ve soruları, Bilim ve Kültür Yayınları 2. Sınıf Türkçe Ders kitabı sayfa 175-176-177 (Vatandaşlık Teması)

Şule Piknikte Serbest Okuma Metni Cevapları

2. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Bilim ve Kültür Yayınları Sayfa 175 Cevabı

ŞULE PİKNİKTE

O gün günlerden pazardı. Şule sabah erkenden kalktı. Pencereden dışarı baktı. Güneş parıl parıl parlıyordu. Şule çok mutluydu. Çünkü ailesi ile birlikte pikniğe gideceklerdi. Hemen banyoya giderek elini yüzünü yıkadı. Dişlerini fırçaladı. Şule, her sabah kalkar kalkmaz bunları yapması gerektiğini çok iyi biliyordu. Böylece temiz ve sağlıklı oluyordu. Sabah temizliğini yaptıktan sonra mutfağa gitti. Annesine, “Günaydın anneciğim.” dedi. Annesi de, “Günaydın yavrum.” diyerek ona karşılık verdi. Annesi piknik için hazırlık yapıyordu. Babası da eşyaları arabaya yerleştirmeye başlamıştı. Tüm hazırlıklar bittikten sonra neşe içinde yola çıktılar. (…) Çok geçmeden piknik yapacakları yere geldiler. Burası çok güzel bir yerdi. Hemen arabadan indiler. Piknik yerinde daha pek çok aile vardı. Herkes neşe içinde piknik yapıyordu.

2. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Bilim ve Kültür Yayınları Sayfa 176 Cevabı

Hava mis gibi kokuyordu. Gelincik ve papatya çiçekleri çok güzel görünüyordu. Kuşlar ötüyor, kelebekler uçuyordu. Çocuklar oyun oynuyorlardı. Şule de onlara katıldı. Her şey çok güzeldi. Bir süre sonra Şule acıktığını hissetti. Annesi ve babası yemeği hazırlıyordu. Sofraya oturdular ve iştahla yemeklerini yediler.
(…)
Akşama doğru bazı aileler gitmek için toparlanmaya başladı.
Bir saat sonra pek çoğu piknik yerinden ayrıldı.
Şule, çevresine baktığında birden çok üzüldü. Sabah geldiklerinde piknik yeri tertemizdi. Oysa şimdi çevre çok kötü görünüyordu. Çöpler toplanmadan bırakılmıştı. Her tarafta boş şişeler vardı. (…)
Şule arkadaşlarını topladı. Onlara, “Arkadaşlar, doğayı kirletmeye hakkımız yok. Bakın her şey ne kadar kötü görünüyor. Çevremizi temiz tutmalıyız. Yoksa bir daha piknik yapacak yer bulamayız.” dedi. (…)

2. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Bilim ve Kültür Yayınları Sayfa 177 Cevabı

Çocuklardan biri söz aldı. “Öyleyse hepimiz birlik olalım. (…) Çöpleri ve boş şişeleri poşetlere toplayalım. Sonra bunları uygun yerlere atalım. (…)” dedi.
Şule, “Ayrıca bundan sonra çevremizin kirlenmesine izin vermeyelim. Yerlere çöp atanları uyaralım. Yaptıklarının yanlış olduğunu söyleyelim.” dedi. Sonra hep birlikte çöpleri toplamaya başladılar. Kısa sürede piknik yeri tertemiz oldu.
Babası, Şule’ye, “Aferin Şule. Bugün sen ve arkadaşların çok faydalı şeyler yaptınız. Ülkesini seven herkes böyle davranmalı. Sizinle gurur duyuyorum.” dedi.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.

2. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Bilim ve Kültür Yayınları Vatandaşlık Teması Sayfa 175-176-177 Şule Piknikte Serbest Okuma Metni Etkinlik Soruları ve Cevapları ve 1. sınıftan 12. sınıfa kadar tüm kitapların cevaplarını sitemizden bulabilirsiniz. Kitap cevapları hakkında düşüncelerinizi yorum bölümüne yazabilir. Aklınıza takılan tüm soruları Egitimsayfam.com Öğretmen ekibine iletebilirsiniz. İyi çalışmalar dileriz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.