testyazılı sorularıçıkmış sorularkonu anlatımsoru bankasıTaju, Topkapı Sarayı’nda Serbest Okuma Metni Etkinlik Cevapları (2. Sınıf Türkçe)

Taju, Topkapı Sarayı’nda Serbest Okuma metni cevapları ve soruları, Bilim ve Kültür Yayınları 2. Sınıf Türkçe Ders kitabı sayfa 111-112-113 (Milli Kültürümüz Teması)

Taju, Topkapı Sarayı’nda Serbest Okuma Metni Cevapları

2. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Bilim ve Kültür Yayınları Sayfa 111 Cevabı

TAJU, TOPKAPI SARAYI’NDA

Sıcak bir yaz günüydü. Taju ve çocuklar kalan üç tarihî yerden birini daha seçip gezeceklerdi. Bir alışveriş merkezinin kafesinde oturmuşlardı. Kalan tarihî yerlerin adlarını küçük kâğıtlara yazdılar.
Kâğıtları katlayıp karıştırdılar. Bu kez Zeynep kura çekti. Kurada çıkan yeri öğrenmek için kâğıdı açtı. Okudu:
– Topkapı Sarayı.
Yeni gezi yeri belli olmuştu. Soğuk limonatalarını içtikten
sonra araştırma yapmak üzere evlerine döndüler.
Ertesi sabah Sultanahmet Meydanı’nda buluştular. Ayasofya’nın arkasına doğru yürüdüler. Topkapı Sarayı’nın Önüne geldiler.
Sarayın önünde onları orta yaşlı rehber bir bayan karşıladı. Bu rehber önce kendini tanıttı.

2. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Bilim ve Kültür Yayınları Sayfa 112 Cevabı

– Merhaba, benim adım Ayşe Öz. On beş yıldır rehberlik yapıyorum. Topkapı Sarayı gezinizde size ben rehberlik edeceğim, dedi.
Çocuklar da kendilerini tanıttılar. Araştırma ödevi konusunun Topkapı Sarayı olduğunu söylediler.
Ayşe Hanım T takip ettiler. Muhteşem mimari bir kapı ile karşılaştılar. Bu kapı “İmparatorluk Kapısı” idi. Bu kapıdan birinci avluya girdiler.
Rehber Ayşe Hanım, Topkapı Sarayı’nı tanıtmaya başladı.
– Çocuklar, Topkapı Sarayı Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılmıştır. Bu saray Marmara Denizi, İstanbul Boğazı ve Haliç arasında kalan tarihsel İstanbul yarımadasında yer alır. Saray, kara tarafından Fatih Sultan Mehmet’in yaptırdığı Sultan surları, deniz tarafından ise Bizans surları ile şehirden ayrılmıştır. Yaklaşık üç yüz seksen sene boyunca devletin idare merkezi olmuştur. Osmanlı İmparatorluğu’nun en büyük sarayıdır. Fatih’ten başlayıp birçok Osmanlı padişahına ev sahipliği yapmıştır. Topkapı Sarayı ilk kez padişah Abdûlmecid zamanında müze olarak

2. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Bilim ve Kültür Yayınları Sayfa 113 Cevabı

gösterilmiştir. Abdülmecid, o zaman İngiliz büyükelçisine Top- kapı Sarayı hâzinesindeki eşyaları tanıtmıştır. O günden sonra Topkapı Sarayı hâzinesindeki eserleri yabancı devlet adamlarına göstermek gelenek hâline gelmiştir. Atatürk’ün emriyle Topkapı Sarayı 3 Ekim bin dokuz yüz yirmi dört tarihinde ziyarete açılmıştır. Topkapı Sarayı, bin dokuz yüz seksen beş yılında UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne giren tarihî yanmada içerisindeki tarihî eserlerin en başında yer almaktadır. Günümüzde çok sayıda yerli ve yabancı turist müzeyi ziyaret etmektedir.
Taju ve arkadaşları bu kadar büyük alanda kurulan sarayın ilk avlusundaki binaları gezdiler.
– Bu daha başlangıçsa sonrasını düşünemiyorum, dedi Pelin.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.

2. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Bilim ve Kültür Yayınları Milli Kültürümüz Teması Sayfa 111-112-113 Taju, Topkapı Sarayı’nda Serbest Okuma Metni Etkinlik Soruları ve Cevapları ve 1. sınıftan 12. sınıfa kadar tüm kitapların cevaplarını sitemizden bulabilirsiniz. Kitap cevapları hakkında düşüncelerinizi yorum bölümüne yazabilir. Aklınıza takılan tüm soruları Egitimsayfam.com Öğretmen ekibine iletebilirsiniz. İyi çalışmalar dileriz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.