testyazılı sorularıçıkmış sorularkonu anlatımsoru bankasıUfacık Vidacık Metni Etkinlik Cevapları (2. Sınıf Türkçe)

Ufacık Vidacık metni cevapları ve soruları, Ada Matbaacılık 2. Sınıf Türkçe Ders kitabı sayfa 235-236-237-238-239-240-241-242 (Vatandaşlık Teması)

Ufacık Vidacık Metni Cevapları

2. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Ada Matbaacılık Sayfa 235 Cevabı

Çalışanlar görevlerini tam yapmazlarsa ne olur?

 • Cevap: Çalışan insanlar görevlerini yapmazlarsa sistem bozulur, işler yoluna girmez, insanlar zor durumda kalırlar.

Metni, okuma kurallarını uygulayarak sesli ve sessiz okuyunuz. Metinde farklı yazı karakteriyle yazılmış bölümlere ve noktalama işaretlerine dikkat ediniz, Kelimeleri doğru söyleyiniz. Konuşma cümlelerini konuşur gibi okuyunuz.

UFACIK VİDACIK
Aslının annesi bu ay çalışmaya başladı, Aslı biç boşlanmıyor annesinin çalışmasından, Hele birisi annesinin işini soracak diye çok korkuyor, Annesi bir hastanede temizlik yapıyor çünkü, Aslının babasının işi de bir başka hastanede, O da hastalara bakıyor, Aslı babasının işiyle övünüyor bile, Sorana yanıtı hazır çünkü: Sağlıkçı. Ama annesinin bir hastaneyi temizlediğini nasıl söyleyecek? Şaka yapıyor gibi yapsa, “Bizim evin temizliğini beğenenler annemi hastaneye öğütlemişler/’ dese.,, Iııh, olmaz ki. Herkes bir yerin nasıl temiz tutulduğunu bilir, Annesi orada çöpleri topluyor, yerleri paspaslıyor. Tuvaletleri yıkıyor, ilaç dökerek mikroplardan arındırıyor. Hastaların yataklarından kirli çarşafları çıkarıp temizlerini seriyor. Yastık yüzlerini değiştiriyor. Ellerinde lastik eldivenler, sırtında kareli bir gömlek, başında kasket… Kimi zaman yüzünde maske, Sekiz saat oradan oraya koşuyor. Bir de bununla övünmüyor mu? “Başhemşire, hastane atıklarını kırmızı özel torbalara koyduğumu görünce beğendi, gülümsedi, Bizim şefe: ‘Şerife Hanım çabuk kavradı işi,’ demiş. Beni ameliyathane katına alacaklar galiba…” Aslı, ameliyat yapılan yerin temizliğinin daha zor olduğunu biliyor. Babası annesine anlatırken duydu. Ama hoşlanmıyor işte. Daha doğrusu, eğilin de kulağınıza fısıldayayım: “Utanıyor annesinin işinden,” Aslının bu durumunu fark eden öğretmeni, rehberlik öğretmeniyle konuştu. Sonra da okulda “Küçük Vida” adlı bir çizgi film gösterildi. Film, küçücük, önemsiz gibi duran vidanın gevşemesiyle sarsılan büyük bir germiyi anlatıyordu. O vidanın, zor da olsa görevini yapması tüm gemiyi kurtarmıştı. Aslı, filmden çok etkilendi. Öğretmen, filmden anladıklarını yazmalarını istedi. Aslı, o filmden ne anladığını şöyle anlattı: Bir toplumda herkesin bir işi vardır, Bu işlerin önemlisi önemsizi yoktun Yapılmayan bir görev, toplumun düzenini aksatır, bir vida gereğince sıkıştırılmamışsa yeminin batmasına yol açar. Bir temizlikçinin işini aksatması hastanede mikropların üremesine neden olur, Hastaların durumu bu yüzden kötüleşebilir. Benim annem de babam da hastanede çalıştığı için biliyorum, Annem hastanede hem temizlik yapıyor hem de hastane çöplerini ayırıyor, Böylece zehirli atıklar diğer çöplere karışmıyor. Bu yönden yalnız hastanelerin değil bütün çevrenin sağlıyı Annemle gurur duyuyorum. Aslı o günden sonra annesinin işinden hiç utanmadı.

1. ETKİNLİK

2. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Ada Matbaacılık Sayfa 238 Cevabı

Metinle ilgili resimlere göre aşağıdaki soruları cevaplayınız.

Birinci resimde çocuk ne yapıyor?

 • Cevap: Endişeli bir şekilde annesinin mesleğini ve bu mesleği arkadaşlarına nasıl söyleyeceğini düşünüyor.

Resimdeki tabelada ne yazıyor?

 • Cevap: Röntgen

Resimdeki hanım ne yapıyor?

 • Cevap: Yerleri siliyor temizlik yapıyor

İkinci resimdekiler kim olabilir?

 • Cevap: Aslı’nın anne ve babası.

Çocuk, yüzünün ifadesine göre ne hissediyor?

 • Cevap: Mahçupluk hissetmektedir. Çünkü anne ve babasının mesleğinden utanmaktadır. Arkadaşlarına annesinin mesleğini nasıl söyleyeceğini düşünmektedir.

Büyükler, beden diline göre ne yapıyorlar?

 • Cevap: Sohbet ediyorlar. Birbirleriyle konuşarak muhabbet ediyorlar.

Son resimde çocuk ne yapıyor?

 • Cevap: Sınıfta tahtanın önünde durarak arkadaşlarına annesinin mesleği ile ilgili yazdığı metni okumaktadır.

Çocuğun okuduğu metin size ne hissettirdi?

 • Cevap: Ailemizin yaptığı işlerden utanmamamızı, annelerimizin yaptıkları işlerin ne olursa olsun ne kadar önemli ve değerli olduğunu bir toplumdaki herkesin işini en iyi şekilde yapması gerektiğini öğrendim.

Aslı, okulda bir çizgi film izledi ve ondan etkilendi. Siz de izleyip beğendiğiniz bir çizgi filmi, belgeseli ya da çocuk tiyatrosundaki oyunu arkadaşlarınıza anlatınız. Konuşmaya, uygun bir hitapla (Sevgili Arkadaşlar, Değerli Büyüklerim gibi) başlayınız, Konuşmalarınızda beden dilini kullanmaya özen gösteriniz.

 • Cevap: Sevgili Arkadaşlarım,

Ben size geçen sene izlediğim bir çizgi filmi anlatacağım. Buz Devri adındaki bu çizgi filmde bir mamut, bir kaplan ve bir mirketin küçük bir çocuğu nasıl sahiplendikleri ve onun nasıl ailesi olduklarını anlatıyordu. Ne olursa olsun hiçbiri çocuğa ihanet etmedi. Onu bir aile gibi korudular. Beni çok duygulandıran bir çizgi film idi.

2. ETKİNLİK 

2. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Ada Matbaacılık Sayfa 239 Cevabı

Aşağıdaki olayları oluş sırasına göre eşleştiriniz.

 • Cevap: 239 1

3. ETKİNLİK 

Okuduğunuz metinden ne anladınız? Soruları cevaplayarak belirtiniz.

Aslı, niçin babasının işiyle övünüyormuş?

 • Cevap: Çünkü babası Sağlıkçı imiş. Her gün sağlık alanında büyük hizmetleri olduğunu düşünmekteymiş.

Aslının annesi hastanede ne iş yapıyormuş?

 • Cevap: Annesi bir hastanede temizlik yapıyormuş.

Öğretmeni Aslının durumunu fark edince ne yapmış?

 • Cevap: Rehberlik öğretmeniyle konuşmuş. Sonra da okulda “Küçük Vida” adlı bir çizgi film göstermiş.

“Küçük Vida” filminde ne anlatılıyormuş?

 • Cevap: Film, küçücük, önemsiz gibi duran vidanın gevşemesiyle sarsılan büyük bir germiyi anlatıyormuş.

Aslının ödevi niçin çok beğenilmiş

 • Cevap: Çünkü bu ödevde annesinin ne kadar önemli bir iş yaptığını anne sevgi ve saygısını katarak arkadaşlarına anlatmayı başarabilmiştir.

4. ETKİNLİK 

2. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Ada Matbaacılık Sayfa 240 Cevabı

Aşağıdaki resimler hangi kelimelerle ilgili olabilir? İlgili kelimeleri resimlerin altına yazınız.

 • Cevap: 240 1

5. ETKİNLİK 

Aslı aşağıdaki sözüyle ne anlatmak istemiş? Yazınız.

Yapılmayan bir görev, toplumun düzenini aksatır.

 • Cevap: Bir toplumda herkes kendi üzerine düşen işi en iyi şekilde yapmalıdır ki o toplumda işler düzene girsin kimse mağdur olmasın demek istemiştir.

6. ETKİNLİK 

2. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Ada Matbaacılık Sayfa 241 Cevabı

Aslının annesi hastane atıklarını yandaki kırmızı özel çöp torbalarına koyuyor, Bunların atıldığı yere niçin “DİKKAT” yazıldığını arkadaşlarınızla konuşunuz.

 • Cevap: Çünkü bu tür maddeler kimyasal atıktır yani zehirli maddelerdir ve özel olarak farklı poşetlere konularak farklı atık depolarında tutulmak zorundadır.

Günlük yaşantımızda birçok şekil sembol ve işaret görürüz, Bu işaretler ne amaçla kullanılır? Gözlemlerinize göre açıklayınız.

 • Cevap: Bu işaretler hayatımızı kolaylaştırmak için vardır. Bu semboller ve işaretler aracılığı ile gideceğimiz yere daha kolay gideriz, alacağımız eşyaları daha kolay alırız.

2. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Ada Matbaacılık Sayfa 242 Cevabı

Bilgi Kutusu
Yandaki işaretin ne olduğunu biliyor musunuz? Bu işaret geri dönüşebilecek cam, kâğıt ve plastik ürünlerin atılacağı yerleri belirtir. Bu atıklar çöplerden ayrı toplanıp yeniden değerlendirilir. Evinizde ve okulda hangi maddeleri çöpe, hangilerini geri dönüşüm kutularına atıyorsunuz? Aşağıdaki yönergeleri okuyunuz. Çöp ve atıkları ayrıştırarak belirtilen yerlere atınız. İçtiğiniz süt, ayran şişelerini, cam atıkların toplandığı geri dönüşüm kutusuna atınız. Okunmuş gazeteleri kâğıtların toplandığı geri dönüşüm kutusuna atınız. Mey ve kabuklarını çöp kutusuna atınız.
Biten pilleri, piller için ayrılmış özel kutulara atınız. Plastik su şişelerini, plastik alışveriş torbalarını geri dönüşüm kutusuna atınız. Süpürülen tozları ve döküntüleri çöp kutusuna atınız.

2. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Ada Matbaacılık Yayınları Vatandaşlık Teması Sayfa 235-236-237-238-239-240-241-242 Ufacık Vidacık Metni Etkinlik Soruları ve Cevapları ve 1. sınıftan 12. sınıfa kadar tüm kitapların cevaplarını sitemizden bulabilirsiniz. Kitap cevapları hakkında düşüncelerinizi yorum bölümüne yazabilir. Aklınıza takılan tüm soruları Egitimsayfam.com Öğretmen ekibine iletebilirsiniz. İyi çalışmalar dileriz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.