testyazılı sorularıçıkmış sorularkonu anlatımsoru bankasıFarklı Arkadaşım Metni Etkinlik Cevapları (2. Sınıf Türkçe)

Farklı Arkadaşım metni cevapları ve soruları, Ada Matbaacılık 2. Sınıf Türkçe Ders kitabı sayfa 129-130 (Birey ve Toplum Teması)

Farklı Arkadaşım Metni Cevapları

2. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Ada Matbaacılık Sayfa 129 Cevabı

FARKLI ARKADAŞIM

Amandin, doğuştan engelli idi, “Down (Daun) bir hastalığı vardı, Bize geldiklerinde ona nasıl davranacağımı bilmediğim için biraz tedirgindim, Annesi Amandin ve diğer engellilerle ilgili şunları anlattı: Amandin senin gibi değil arkadaşların gibi de değil. Sen yürürsün, konuşursun, görürsün, işitirsin. Doktora ancak zaman zaman gidersin, Bazı insanlar içinse durum farklıdır: Onlar yürüyemezler, göremezler veya işitemezler, Daha yavaş anlarlar, çok sık doktora veya terapiste giderler, Bu çocuklar farklıdırlar, çünkü onların bir engelleri vardır, Engelli olmak, insanın yapmak istediği hâlde yapamadığı şeyler olması demektir, Başka bir değişle, bir insanın kısıtlanmış olması durumudur. Engelliler de birbirinden farklıdır. Bazıları yürüyemez, tekerlekli sandalyeyle hareket eder. Bazılarının zihinsel engeli vardır. Bazılarının görme ve işitme gibi duyusal engelleri vardır, Ancak engelli bir kişi, her şeyden önce senin gibi kişilik sahibi bir insandır, (…) Engellilerle bir aradayken daha dikkatli davranmalısın. Örneğin bir görme engellinin karşıdan karşıya geçmesine yardımcı olabilirsin, Tekerlekli sandalye kullananların girip çıkmasına yardımcı olmak için kapıyı tutabilirsin, Bir engelli çocuğun oyundan dışlandığına tanık olursan duruma müdahale edip onun da oynamaya hakkı olduğunu söyleyebilirsin. (…) Farklı bir kişiyle birlikte olduğumuzda, birbirimizi keşfetmek için kendimize zaman tanımalıyız, O zaman anlarız ki herkesin kendine göre diğerlerine katabileceği birçok şey vardır.

  • Cevap: Bu sayfada herhangi bir soru bulunmamaktadır.

2. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Ada Matbaacılık Yayınları Birey ve Toplum Teması Sayfa 129-130 Farklı Arkadaşım Metni Etkinlik Soruları ve Cevapları ve 1. sınıftan 12. sınıfa kadar tüm kitapların cevaplarını sitemizden bulabilirsiniz. Kitap cevapları hakkında düşüncelerinizi yorum bölümüne yazabilir. Aklınıza takılan tüm soruları Egitimsayfam.com Öğretmen ekibine iletebilirsiniz. İyi çalışmalar dileriz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.