testyazılı sorularıçıkmış sorularkonu anlatımsoru bankasıKahvaltının Önemi Metni Etkinlik Cevapları (2. Sınıf Türkçe)

Kahvaltının Önemi metni cevapları ve soruları, Ada Matbaacılık 2. Sınıf Türkçe Ders kitabı sayfa 177-178-179-180-181-182-183-184 (Sağlık ve Spor Teması)

Kahvaltının Önemi Metni Cevapları

2. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Ada Matbaacılık Sayfa 177 Cevabı

Kahvaltı yapmak niçin önemlidir?

 • Cevap: Çünkü kahvaltı günün en önemli öğünüdür. Kahvaltı olmadan insan güne zinde ve dinç başlayamaz. Bütün enerji verici proteinlerle güne başlamak bütün çocuklar için değerlidir.

Metni, okuma kurallarını uygulayarak sesli ve sessiz okuyunuz. Sesli okurken “kalsiyum, enerji, protein” gibi yabancı dillerden geçen kelimeleri doğru telaffuz ediniz. Metinle ilgili resimleri inceleyiniz.

KAHVALTININ ÖNEMİ
Sabahları, sen hissetmesen de vücudun açtır, Uyurken bile bir miktar eneği harcarsın, Dolayısıyla, uyandığında yeniden eneği depolaman gerekir. Kahvaltı etmeyen insanlar sabah saatlerinde kendilerini daha yorgun ve halsiz hissederler. Bilim insanlarının yaptıkları testler, kahvaltı yapan çocukların okulda daha başarılı olduklarını göstermiştir, Tam tahıl, lif, kalsiyum ve protein içeren kahvaltılar, dikkatini toplamanı kolaylaştırır. Hafızanı güçlendirir ve öğrenmene yardımcı olur, Hatta bazı çalışmalar, kahvaltı yapan çocukların okula devamsızlıklarının daha az olduğunu da göstermiştir. Eğer kahvaltı yapmazsan, eneğini toplamak için şekerli abur cuburları yemeye daha fazla iştahın olur, (…) İyi bir kahvaltı, yün içerisinde vücudun için gereken besin ihtiyacının bir kısmını karşılayabilir, İşte birkaç öneri: Bir miktar meyve Haşlanmış yumurta
Meyve suyu, süt Fıstık ezmeli veya reçelli ekmek (…) Herkes teneffüs saatlerinde acıkmış olur, Özellikle de kahvaltı etmemiş olanlar,,, Ancak hemen bir paket cipse ya da çikolataya uzanmayın, Bunların yerine, bir miktar meyve veya bir paket kuru üzüm yemeyi deneyebilirsin, Bunlar sağlıklı atıştırmalıklardır,

1. ETKİNLİK

2. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Ada Matbaacılık Sayfa 180 Cevabı

Soruları, okuduğunuz metne ve resimlerine göre cevaplayınız.

Sabahları vücudumuz niçin aç olurmuş?

 • Cevap: Çünkü gece uyurken bile bir miktar enerji kaybı yaşarız.

Bilim insanları, kahvaltı yapan çocuklarda neler gözlemlemişler?

 • Cevap: Kahvaltı etmeyen insanlar sabah saatlerinde kendilerini daha yorgun ve halsiz hissederler. Bilim insanlarının yaptıkları testler, kahvaltı yapan çocukların okulda daha başarılı olduklarını göstermiştir

Kahvaltı yapmayanlar niçin şekerli abur cuburlardan yemek isterlermiş?

 • Cevap: Kaybettikleri enerjiyi toplamak için.

İkinci resim, metindeki hangi anlatımı destekliyor?

 • Cevap: Sabah kahvaltıda sağlıklı yiyecekler tüketmemizi ve bu enerji ile çocukların nasıl mutlu olduklarını.

Sağlıklı atıştırmalıklar nelermiş? Sizce bunlara başka neler eklenebilir? Yazınız.

 • Cevap: Bir miktar meyve, haşlanmış yumurta, meyve suyu, süt, fıstık ezmeli veya reçelli ekmek ayrıca belki ev yapımı sağlıklı omlet, domates, salatalık, biber de olabilir.

Kahvaltının önemini anlatan bu metinden neler öğrendiniz? Öğrendiğiniz yararlı bilgileri günlük yaşamınızda da uygulayacak mısınız? Kahvaltıda başka neler yemeye karar verdiniz? Arkadaşlarınıza anlatınız. Konuşmanıza dinleyici grubuna göre, “Sevgili Arkadaşlar? “Değerli Büyüklerim” gibi uygun ifadelerle başlayınız.

 • Cevap: Değerli arkadaşlar,

Ben bu metinden kahvaltı öğününün ne kadar değerli olduğunu, kahvaltıda neler yemem gerektiğini, kahvaltı yapmayan çocukların gün içinde nasıl sıkıntılar yaşadıklarını, abur cubur yemeye nasıl yönlendiklerini öğrendim.

2. ETKİNLİK 

2. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Ada Matbaacılık Sayfa 181 Cevabı

Aşağıdaki kelimelerin ve kelime grubunun anlamını önce sözlükten araştırınız, Sonra da kendini tanıtan kelimeyi bulunuz.

181 1

kahvaltı enerji kalsiyum protein atıştırmalık lifli besin

Acele olarak ayak üstü yenen yiyeceğim. Sağlıklı olanlarım daha iyidir. Bil bakalım ben kimim?

 • Cevap: atıştırmalık

Organların çalışmasını, vücut ısısını sağlayan besinlerin oluşturduğu gücüm, Bil bakalım ben kimim?

 • Cevap: enerji

Yumurta, et süt gibi yiyeceklerde bulunurum. Hücrelerin ana maddesiyim, Bil bakalım ben kimim?

 • Cevap: protein

Kemiklerin gelişip çocukların büyümesi için gerekliyim. Ayrıca dişlerinizi korurum. Sütte, peynirde çokça bulunurum. Bil bakalım ben kimim?

 • Cevap: kalsiyum

Balkabağı havuçta, daha birçok meyve ve sebzede bulunurum, Bağırsaklarınızı çalıştırır, yediklerinizi sindirmenize yardımcı olurum, Bil bakalım ben kimim?

 • Cevap: lifli besin

Genellikle sabahları yenen hafif yemeğim, Sağlıklı besinlerle zenginleşirim, Bil bakalım ben kimim?

 • Cevap: kahvaltı

3. ETKİNLİK 

2. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Ada Matbaacılık Sayfa 182 Cevabı

Aşağıdaki yiyecekleri “kahvaltılık ve abur cuburlar olarak ayırınız. İlgili tepsilere, farklı renk kalemlerle çizerek eşleştiriniz.

 • Cevap:

Kahvaltılık: ekmek, bal, yumurta, zeytin, pekmez, süt, peynir, meyve

Abur Cuburlar: Kola, cips, bisküvi, çikolata, hamburger, şeker

4. ETKİNLİK 

2. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Ada Matbaacılık Sayfa 183 Cevabı

Evinizde kahvaltıda yemek için özel olarak hangi yiyecekler yapılır? Örneğin yumurtayı nasıl tüketirsiniz? Bunlardan birini yapılış sırasına göre yazarak tarif ediniz.
Bu yiyecekte kullanılan malzemelerden istediğiniz birinin resmini de yapabilirsiniz. Yazdıklarınızı arkadaşlarınıza okuyabilir, sınıf panosunda sergileyebilirsiniz.

 • Cevap: Bizim evde yumurta melemen olarak yapılır. Çünkü hepimiz domates ve biberi çok seviyoruz. Şöyle yaparız: Önce domates ve biberi güzelce yıkar, doğrar ve tavada kızartırız. Ardından çırptığımız yumurtaları üstüne ilave ederiz. Ardından yaklaşık 8 dakika kızartırız. Böylece missss gibi melemenimiz hazır hale gelir. Afiyet olsun.

5. ETKİNLİK 

2. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Ada Matbaacılık Sayfa 184 Cevabı

Kahvaltı yapmadan gelen ve okulda abur cubur yiyen bir arkadaşınız var. Bu arkadaşınıza kahvaltı yapmanın niçin önemli olduğunu anlatınız, Yazınızı düzyazı ya da şiir gibi yazabilirsiniz. Yazınıza, konusuna uygun bir başlık yazmayı unutmayınız.

 • Cevap:

KAHVALTI YAP UZUN YAŞA

Kahvaltıdır öğünlerin sultanı
Onsuz unut sen doymayı
Peyniri, zeytini unutma yumurtayı
Aksatmadan yap kahvaltını

Yiyorsun kötü şeylerden
Uzak dur abur cuburlardan
Fayda gelmez bunlardan
Sen gel dinle beni vazgeçme kahvaltıdan

2. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Ada Matbaacılık Yayınları Sağlık ve Spor Teması Sayfa 177-178-179-180-181-182-183-184 Kahvaltının Önemi Metni Etkinlik Soruları ve Cevapları ve 1. sınıftan 12. sınıfa kadar tüm kitapların cevaplarını sitemizden bulabilirsiniz. Kitap cevapları hakkında düşüncelerinizi yorum bölümüne yazabilir. Aklınıza takılan tüm soruları Egitimsayfam.com Öğretmen ekibine iletebilirsiniz. İyi çalışmalar dileriz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.