testyazılı sorularıçıkmış sorularkonu anlatımsoru bankasıKuduz Aşısı Dinleme Metni Etkinlik Cevapları (2. Sınıf Türkçe)

Kuduz Aşısı Dinleme metni cevapları ve soruları, Bilim ve Kültür Yayınları 2. Sınıf Türkçe Ders kitabı sayfa 237-238-239 (Bilim ve Teknoloji Teması)

Kuduz Aşısı Dinleme Metni Cevapları

2. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Bilim ve Kültür Yayınları Sayfa 237 Cevabı

HAZIRLIK 

1. Louis Pastör hakkındaki araştırmadan edindiğiniz bilgileri arkadaşlarınızla paylaşınız.

 • Cevap: Louis Pasteur, 19. yüzyılın önde gelen bilim adamlarından biridir ve mikrobiyolojinin kurucularından sayılır. Pastörizasyon yöntemini bulmuş ve birçok hastalığa karşı aşı geliştirmiştir.

2. Metnin görsellerini inceleyip metinde neler anlatıldığını tahmin ediniz.

 • Cevap: Bir köpek tarafından ısırılan çocuğun doktora götürülmesi, doktorun deneyler yapıp aşıyı bulması ve çocuğun iyileşmesi.

Metni dikkatli dinleyiniz.

KUDUZ AŞISI

O sabah Joseph okula geç kalmıştı. Onun için ana yolu bıraktı. Daha kısa olan arka yola saptı. Böylece beş-on dakika kazanacağını ve öğretmenden önce sınıfa gireceğini umuyordu. Okulun bahçe kapısı göründü. Küçük Joseph adımlarını sıklaştırdı. Fakat birden korku içinde durdu. Karşıdan iri, boz bir köpek geliyordu. Joseph köpekten korkardı. Üstelik bu köpeğin ağzından salyalar akıyordu. Başını önüne eğmiş, hırlayarak yaklaşıyordu. Bir an kaçmayı düşündü. Ama korkudan dizlerinin bağı çözülmüştü. Bağırmak istedi, bağıramadı. Aynı anda köpek atladı üstüne. Çocuk birden kendini yerde buldu. Bereket versin bir duvarcı uzaktan olup bitenleri görmüştü, koşup yetişti. Çocuğu kucağına alıp doktora götürdü. Doktor hemen yaraları sardı. Köpek daha başkalarını da ısırmıştı. Hayvan kuduzdu.

Doktor kuduz üzerinde incelemeler yapan arkadaşım Louis Pastör’e durumu bildireceğim dedi. Belki çocukcağıza yardımcı olur. O sıralarda Louis Pastör kuduza karşı bir aşı bulmuştu. Hayvanlar üzerinde iyi sonuç veren bu aşıyı henüz insanlarda denememişti. Küçük Joseph’i birkaç saat sonra Pastör’e getirdiler. Hemen bir yatağa yatırdılar. Pastör iki doktor arkadaşıyla birlikte çocuğu muayene etti. Evet, kuduzdu çocuk. Bunun üzerine Pastör aşıyı on beş gün süreyle Joseph’e uyguladı. Ama hasta çocuk kendinden geçmiş bir halde baygın yatıyordu. Doktor geceleri rüyasında çocuğu görüyordu. Bazı geceler sabahlara kadar uyumuyor, sonucun ne olacağını bekliyordu. Bu arada biraz dinlenmek için bir köye gitti. Köydeyken her gün çocuğun sağlığı hakkında telgrafla bilgi alıyordu. Sonunda bir akşam çocuğun iyileştiğini öğrendi. Sevinçle atına atlayıp muayenehanesine geldi. Gerçekten çocuk gözlerini açmış iyi olmuştu. Artık sevincine diyecek yoktu. Çünkü bulduğu aşı işe yarayacaktı.

1. ETKİNLİK

2. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Bilim ve Kültür Yayınları Sayfa 238 Cevabı

a. Metnin konusunu aşağıya yazınız.

 • Cevap: Metnin konusu, bir çocuğun kuduz bir köpek tarafından ısırılması ve Louis Pastör’ün bulduğu aşı sayesinde çocuğun kurtarılmasıdır.

b. Görsellerinden yararlanarak olayların oluş sırasına göre metni anlatınız.

 • Cevap: Joseph okula geç kalır, arka yoldan gitmeye karar verir, kuduz köpek tarafından ısırılır, doktora götürülür, Louis Pastör’e haber verilir, Pastör aşıyı uygular, çocuk iyileşir.

c. Aşağıya, metnin içeriğine uygun bir başlık yazınız.

 • Cevap: “Kurtuluş Aşısı”.

2. ETKİNLİK 

Metinle ilgili aşağıdaki soruları cevaplayınız.

1. Çocuk neden ana yoldan değil de daha kısa olan arka yoldan okula gitmek istemiş?

 • Cevap: Çocuk, okula geç kaldığı için ve öğretmenden önce sınıfa girebilmek umuduyla daha kısa olan arka yoldan gitmek istemiş.

2. Arka yolda çocuğun başına ne gelmiş?

 • Cevap: Arka yolda, ağzından salyalar akan kuduz bir köpek tarafından ısırılmış.

3. Köpeğin ve ısırdığı kişilerin hastalığı neymiş?

 • Cevap: Köpeğin ve ısırdığı kişilerin hastalığı kuduzmuş.

4. Kuduza karşı aşıyı kim bulmuş?

 • Cevap: Kuduza karşı aşıyı Louis Pastör bulmuş.

5. Çocuk nasıl iyileşmiş?

 • Cevap: Çocuk, Louis Pastör’ün bulduğu aşı sayesinde iyileşmiş.

3. ETKİNLİK 

2. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Bilim ve Kültür Yayınları Sayfa 239 Cevabı

a. Metnin son bölümünde yer alan aşağıdaki cümleleri olayların oluş sırasına göre numaralandırınız.

 • Cevap:

Sonunda bir akşam çocuğun iyileştiğini öğrendi. (2)
Sevinçle atına atlayıp muayenehanesine geldi. (4)
Gerçekten çocuk gözlerini açmış, iyi olmuştu. (3)
Artık sevincine diyecek yoktu. (5)
Çünkü bulduğu aşı işe yarıyordu. (1)

4. ETKİNLİK 

Bütün insanlara faydalı olabilmek için nasıl bir buluş yapmak istersiniz? Aşağıya yazınız.

 • Cevap: Bütün insanlara faydalı olacak bir buluş olarak, temiz enerji kaynaklarından elektrik üretebilen, çevreye zarar vermeyen, sürdürülebilir bir enerji sistemi yapmak isterim.

2. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Bilim ve Kültür Yayınları Bilim ve Teknoloji Teması Sayfa 237-238-239 Kuduz Aşısı Dinleme Metni Etkinlik Soruları ve Cevapları ve 1. sınıftan 12. sınıfa kadar tüm kitapların cevaplarını sitemizden bulabilirsiniz. Kitap cevapları hakkında düşüncelerinizi yorum bölümüne yazabilir. Aklınıza takılan tüm soruları Egitimsayfam.com Öğretmen ekibine iletebilirsiniz. İyi çalışmalar dileriz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.