testyazılı sorularıçıkmış sorularkonu anlatımsoru bankasıÖzgür Olmak ya da Olmamak Metni Etkinlik Cevapları (2. Sınıf Türkçe)

Özgür Olmak ya da Olmamak metni cevapları ve soruları, Ada Matbaacılık 2. Sınıf Türkçe Ders kitabı sayfa 243-244-245-246-247 (Vatandaşlık Teması)

Özgür Olmak ya da Olmamak Metni Cevapları

2. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Ada Matbaacılık Sayfa 243 Cevabı

“Ben özgür biriyim, Okula istediğim saatte gelirim” diyen bir arkadaşınız sizce doğru mu düşünüyor? Niçin?

 • Cevap: Hayır doğru düşünmüyor çünkü her şeyin bir kuralı vardır ve bu arkadaşım kuralları bozarak kurallara uymamaktadır. O yüzden bence düşüncesini değiştirmelidir.

Metni, önce sessiz okuyunuz. Sonra, anlatım kopukluğu olmayacak şekilde, arkadaşlarınızla paylaşarak sesli okuyunuz, Sesli okurken sesinizi sınıfta duyulabilecek biçimde ayarlayınız.

ÖZGÜR OLMAK YA DA OLMAMAK
Özgürlük canının istediğini yapabilmek midir? Niçin istediğimi yapamıyorum? Bir şeyi istemek kolay ama yapmak kolay değil, Her istediğimizi yapamıyoruz, Neden? Ödevimi yapabilirim ya da yapmayabilirim, Öğrenmediğim dersin sorularını yapamam, Ödevini yapamamak ile yapmamak arasında fark var, Birinde bilmediğim için yapma şansım yok, ötekinde var. İstersem yapabilirim ama yapmıyorum. Demek ki seçeneğim var, Öyleyse ödev yapıp yapmamakta özgür sayılırım, Ama seçimlerimin sonuçları da var. Siz anlattıklarımdan bir şey çıkarabildiniz mi? Benim kafam karıştı. Şimdi vardığım sonuçları gözden geçirelim: 1. Bazı şeyleri yapmak ya da yapmamak zorundayız. 2. Bazılarını seçebiliyoruz ama sonunda istemediğimiz bir durumla karşılaşabiliyoruz…Peki, bir zarara uğramadan yapabileceklerimiz yani özgür olduğumuz bir şeyler yok mu? Özgürlük her zaman istediğini seçmek midir? (…) Dişim ağrıyor, Dişçiye gitmek ya da ağrıdan ağlamak arasında bir seçim yapmam gerekiyor, Hangisi daha kötü? (…) Annem acı kahve içer, çaya tek şeker koyar, Babam kahvesini sütlü, çayını üç şekerli içer. Demek ki seçimlerini yapabiliyorlar. Yani özgürler. Babaannem şeker hastası, şekerli şeyler yemesi yasak. O özgür değil demek ki! Çünkü reçele bayılır ama yiyemez, Sağlık kuralları özgürlüğünü sınırlandırıyor, (…) Pasta seçerken özgür değil miyim? Pasta alacak param varsa ve dişimde çürük yoksa evet. Annem, bana bir şey alacağı zaman seçmeme izin verir ama her şeyi paramıza göre seçmemiz gerekir, O da kendine pahalı şeyleri almaz, Demek ki hiçbir seçim bütünüyle özgür değil. Hep sınırlar içinde seçiyoruz, (…)

1. ETKİNLİK

2. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Ada Matbaacılık Sayfa 245 Cevabı

Aşağıdaki kelimelerin anlamlarını sözlüğünüzden araştırıp yazınız. Sonra bu kelimelerle cümleler kurunuz.

 • Cevap:

özgür: Herhangi bir biçimde bir kısıtlamaya, bir koşula, bir zorlamaya bağlı olmayan.
seçmek: Benzerleri arasından hoşa gideni, iyi olanı, üstün bulunanı almak ya da yararlanmak üzere bir yana ayırmak.
zarar: Bir şeyin, bir olayın yol açtığı kötü sonuç ya da çıkar yitimi.

Şu an canınız ne yapmak istiyor? Okulda olduğunuz için istediğinizi yapabilir misiniz? Yapmak istediğinizi hangi durumda gerçekleştirebilirsiniz? Arkadaşlarınızla konuşunuz. Konuşurken “özgür? “özgürlük? “özgür olmak” gibi kelimeleri de kullanınız.

 • Cevap: Özgürlük elbette ki belli kurallara uyarak, bir başkasını rahatsız etmeyecek şekilde kendi irademizle davranma biçimidir. Kimsenin sizin neyi sevip sevmemenize karışmamasıdır. Ama aynı şekilde sizin de kimsenin neye inandığı ya da neyi sevmediğine karışmamanızdır

2. ETKİNLİK 

2. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Ada Matbaacılık Sayfa 246 Cevabı

Sorulan cevaplayınız.

“Ödevini yapamamak” sözünden ne anlıyorsunuz?

 • Cevap: Elinde olmadan ödevini o gün yapamamak. Yani sorun kişiden kaynaklanmaz.

“Ödevini yapmamak” ile “ödevini yapamamak” arasında ne fark var?

 • Cevap: Arada şöyle fark var ki kişi kendi elinde olmadan ödevini yapamayabilir, elektrik kesilir, hasta olur vs, ama ödev yapmamak artık bilinçli bir tercihtir, seçimdir.

Sağlık kuralları özgürlüğümüzü nasıl sınırlıyor?

 • Cevap: Sağlık kuralları şöyle sınırlar:  Anne acı kahve içer, çaya tek şeker koyar, Baba kahvesini sütlü, çayını üç şekerli içer. Demek ki seçimlerini yapabiliyorlar. Yani özgürler. Babaanne ise şeker hastası, şekerli şeyler yemesi yasak. O özgür değil demek ki! Çünkü reçele bayılır ama yiyemez, Sağlık kuralları özgürlüğünü sınırlandırmış olmaktadır.

Alışverişte her istediğimizi alabiliyor muyuz? özgürlüğümüzü ne sınırlıyor?

 • Cevap: Öncelikle bütçemiz bizi sınırlar. Çünkü paramız yoksa bir şey alamayız. Sonra da ihtiyaçlarımız sınırlar bizi. Çünkü gerekmiyorsa almak saçmalıktır. Anne babalar da bazen çocuklarına bazı şeyleri, almalarını yasaklayabilirler.

3. ETKİNLİK 

Aşağıdaki kelimelerin karşıt anlamlarını bulup karşısına yazınız.

 • Cevap:

fayda: zarar
iyi: kötü
yok: var

kolay: zor
soru: cevap
ağlamak: gülmek

acı: tatlı
evet: hayır
pahalı: ucuz

2. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Ada Matbaacılık Sayfa 247 Cevabı

Kendinizi özgür hissettiğiniz olayları ya da olaylar karşısındaki düşüncelerinizi günlüğünüze yazınız. Günlüğünüze yazdıklarınıza o günün tarihini yazmayı unutmayınız.

 • Cevap: 5 Haziran 2022 Cuma

Sevgili günlük,

Bak bugünde beraberiz. Bugün sana okulda başımdan geçeni anlatacağım. Derse giriş zilini duymadım ve derse geç geldim. Öğretmenim bana kızdı. Ben de ona ne var yani beş dakika geç kaldıysak dedim. Daha da çok kızdı. Benim kuralları bozmaya hakkımın olduğunu söyledi. Düşündüm hak verdim. Özür diledim ve yerime geçtim.

4. ETKİNLİK 

Aşağıdaki cümlelerde noktalama işaretleri yazılmamış. Noktalama işaretleriyle ilgili öğrendiklerinizi hatırlayınız. Gerekli işaretleri renkli kalemle yazınız.

 • Cevap:

Bugün okulda kararlaştırdık (.) Ömer Özge Arda Songül Fırat ve ben parka oynamaya gittik (.) Birlikte oynamak istedik ama bir türlü anlaşamadık (.) Arda kaydırağa binmek için bekliyorduk (.) Songül salıncağa bindik (.) Fırat kum havuzunda oynayalım dedik (.) Ben durur muyum (?) Ben de istediğimi seçtim(.) Birlikte oynamak istedik ama herkes istediğini yaptık (.)

5. ETKİNLİK 

Aşağıya, başlığı “Özgürlük olan kısa bir şiir yazınız. Başlığı ve dizelerin ilk harfini büyük yazmayı unutmayınız.

 • Cevap:

ÖZGÜRLÜK

Kimse seni bilemez
Özgür değilsen saygı göstermez
Bağımlı olursan herkese
Hemen binerler tepene

Özgür ol saygı duy insana
Onlar da saygı duysun sana
Sen sayarsan özgürlüğü
Onlar da sayar özgürlüğünü

2. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Ada Matbaacılık Yayınları Vatandaşlık Teması Sayfa 243-244-245-246-247 Özgür Olmak ya da Olmamak Metni Etkinlik Soruları ve Cevapları ve 1. sınıftan 12. sınıfa kadar tüm kitapların cevaplarını sitemizden bulabilirsiniz. Kitap cevapları hakkında düşüncelerinizi yorum bölümüne yazabilir. Aklınıza takılan tüm soruları Egitimsayfam.com Öğretmen ekibine iletebilirsiniz. İyi çalışmalar dileriz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.