testyazılı sorularıçıkmış sorularkonu anlatımsoru bankasıSeyit Onbaşı Metni Etkinlik Cevapları (2. Sınıf Türkçe)

Seyit Onbaşı metni cevapları ve soruları, Ada Matbaacılık 2. Sınıf Türkçe Ders kitabı sayfa 85-86-87-88-89-90-91 (Millî Mücadele ve Atatürk Teması)

Seyit Onbaşı Metni Cevapları

2. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Ada Matbaacılık Sayfa 85 Cevabı

Çanakkale Savaşı ve Seyit Onbaşı adlarıyla ilgili neler biliyorsunuz?

 • Cevap: Çanakkale Geçilmez sloganı ile beraber aslında Dünyadaki bütün işgalcilere Türk’ün gücünü ve bağımsızlık aşkını anlatan bir destandır Çanakkale. Bu destanı yazanların başında da 250 kiloluk top mermisini taşıyan Seyit Onbaşı gelmektedir.

Metni önce sessiz okuyunuz. Sonra bölümler hâlinde dört ya da beş arkadaş paylaşarak okuyunuz. Arkadaşlarınızın okumasını takip ediniz.
Metinde geçen yer adlarının nerede olduğunu büyüklerinize sorunuz.

 • Cevap: Balıkesir Marmara Bölgesindedir. Havran İlçesi Çamlık Köyü de buraya bağlıdır. Çanakkale Boğazı Çanakkale’dir.

SEYİT ONBAŞI
Ben, Seyit Onbaşı. (…) Benim hikâyemi öğrenmek ister misin? Balıkesir in Havran İlçesinin Çamlık Köyünde doğdum. (…) Köyümde hayvan güderdim, Ayrıca aileme yardım eder, birlikte zeytin toplardık. Mert, çalışkan ve cesur bir çocuktum.  Köyde kendi ürettiğimiz doğal gıdalarla beslendiğim için çok sağlıklı ve güçlü oldum. (…) Köyümüzde mutlu ve huzurlu bir hayat yaşıyorduk. Ne yazık ki bu huzurlu yünler çok sürmedi. Bazı kötü kalpli insanlar, Birinci Dünya Savaşını çıkardı, Bizim vatanımıza da göz diktiler. Vatanımız elden giderse özgürlüğümüzü, onurumuzu da kaybedecektik, Bu durumda vatanımızı ve masum halkımızı korumak için askere yazıldım, Balkanlarda büyük acılar yaşanıyordu. Halk, canını kurtarmak için göç ediyordu, Balkanlarda halkımıza kötülük edenlerle savaştım, Güçlü, iri bir vücudum olduğu için, arkadaşlarım bana “Koca Seyit” derlerdi. Osmanlı Devleti, savaşlarda gücünü kaybetmişti. Bunu fırsat bilen dünyanın en güçlü orduları Anadolu topraklarını işgal etmek istiyorlardı. ilk hedefleri, Çanakkale Boğazını geçip İstanbul’u almaktı, (…) Sonunda savaş başladı, Gemilerden gülleler yağıyordu, Top ateşi öyle dehşetliydi ki dumandan, gemiler görünmüyordu, (…) Biz de tabyamızdaki eski toplarımızla karşılık veriyorduk. Gemilerden atılan bir top mermisi savunduğumuz tabyaya düştü, Arkadaşlarımın çoğu şehit oldu, Bu duruma çok üzüldüm. Toplardan yalnızca bir tanesi sağlam kalmıştı/ onun da vinci bozuktu, (…) Yerdeki iki yüz on beş kilogram olan mermiyi ellerimle kavradım. Gözümün önüne; şirin köyüm, aziz vatanım, şehit olmuş arkadaşlarım geliyordu. O dev gibi mermiyi kaldırmaktan başka bir şey düşünmüyordum, Kendime inancım tamdı. Kararlılık ve inanç gücüyle, mermiyi bir defada kaldırdım, (…) Mermiyi topa yerleştirmek için basamakları çıktım, Ağırlığı hissetmiyordum artık! Tek düşüncem vardı; o da hedefi vurmak!,. Mermiyi topa sürdüm, ateşledim ve gemiyi vurmayı başardım. (…) Kocaman savaş gemisi su almaya başladı ve yavaş yavaş denize gömüldü, Bu olay Çanakkale Savaşının sembolü oldu. (…)

1. ETKİNLİK

2. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Ada Matbaacılık Sayfa 88 Cevabı

Seyit Onbaşı çocukluğuyla ilgili neler anlattı? Resimden de yararlanarak sırasıyla yazınız.
Benim hikâyemi öğrenmek ister misin?

 • Cevap: Köyünde hayvan güdermiş, Ayrıca ailesine yardım eder, birlikte zeytin toplarmış. Mert, çalışkan ve cesur bir çocukmuş. Ayrıca köydeki çocukluğundan bahsetmektedir.

Seyit Onbaşının yaptığı gibi siz de kendinizi arkadaşlarınıza tanıtınız. Konuşmanıza, “Sevgili Arkadaşlarım” gibi uygun ifadelerle başlayınız.

 • Cevap: Çocukluğum

Sevgili arkadaşlar ben Volkan, benin şipşirin Arsuz’da doğdum. Ailemle çok güzel zamanlar geçirdim. Okan abim bana hayatı öğretti. Kitap okumayı öğretti. Şimdi okul hayatım ve ailemle çok mutlu bir yaşam sürüyorum.

2. ETKİNLİK 

Okuduğunuz metnin konusunu yazınız.

 • Cevap: Okuduğum metnin konusu Çanakkale Direnişi ve Seyit Onbaşı’nın hayat hikayesi.

3. ETKİNLİK 

2. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Ada Matbaacılık Sayfa 89 Cevabı

Aşağıdaki kelime kartlarını inceleyiniz, Kelimelerle anlamlarını eşleştiriniz.

 • Cevap: 89 3

4. ETKİNLİK 

2. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Ada Matbaacılık Sayfa 90 Cevabı

Soruları metne göre cevaplayınız.

Seyit Onbaşı nerede doğmuş?

 • Cevap: Balıkesir Havran İlçesi Çamlık Köyü’nde doğmuştur.

Seyit Onbaşının köyünde hangi ürün yetişiyormuş?

 • Cevap: Zeytin

Seyit Onbaşı niçin askere yazılmış?

 • Cevap: Bazı kötü kalpli insanlar, Birinci Dünya Savaşını çıkarmış, vatanımıza da göz dikmişler Koca Seyit de bunlarla sacaşmak için yazılmış.

Arkadaşları Seyit Onbaşıya niçin “Koca Seyit” diyormuş?

 • Cevap: Çünkü iri ve güçlü bir vücudu varmış.

Düşmanlar niçin Çanakkale Boğazını geçmek istiyormuş?

 • Cevap: Osmanlı Devleti, savaşlarda gücünü kaybetmiş. Bunu fırsat bilen dünyanın en güçlü orduları Anadolu topraklarını işgal etmek istiyorlarmış.

Seyit Onbaşı ağır mermiyi niçin tek başına kaldırmış?

 • Cevap: Toplardan yalnızca bir tanesi sağlam kalmış onun da vinci bozukmuş.

Seyit Onbaşı mermiyi ateşleyince ne olmuş?

 • Cevap: Mermiyi topa sürmüş, ateşlemiş ve gemiyi vurmayı başarmış.

5. ETKİNLİK 

Seyit Onbaşı top mermisini ateşlemek için neler yapmış? Metinden bu bölümü tekrar okuyunuz. Olayları oluş sırasına göre yazınız.

 • Cevap: Kararlılık ve inanç gücüyle, mermiyi bir defada kaldırmış, mermiyi topa yerleştirmek için basamakları çıkmış, ağırlığı hissetmiyormuş artık! Tek düşüncesi varmış; o da hedefi vurmakmış!,. Mermiyi topa sürmüş, ateşlemiş ve gemiyi vurmayı başarmış.

6. ETKİNLİK 

Bilgi Kutusu
Biliyor musunuz? Seyit Onbaşının adı bir havalimanına verilmiştir, Bu havalimanı doğduğu yere çok yakın olan Edremit Körfezindeki “Koca Seyit Havalimanıdır.

2. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Ada Matbaacılık Sayfa 91 Cevabı

Çanakkale Savaşını anlatan aşağıdaki türküyü sınıfça söyleyiniz. Türkünün sözlerini defterinize yazınız.

ÇANAKKALE TURKUSU
Çanakkale içinde aynalı çarşı
Ana ben gidiyom düşmana karşı
Of gençliğim eyvah!
Çanakkale içinde bir uzun selvi
Kimimiz nişanlı kimimiz evli
Of gençliğim eyvah!

 • Cevap: Bu etkinliği defterinize yazarak yapmalısınız.

2. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Ada Matbaacılık Yayınları Millî Mücadele ve Atatürk Teması Sayfa 85-86-87-88-89-90-91 Seyit Onbaşı Metni Etkinlik Soruları ve Cevapları ve 1. sınıftan 12. sınıfa kadar tüm kitapların cevaplarını sitemizden bulabilirsiniz. Kitap cevapları hakkında düşüncelerinizi yorum bölümüne yazabilir. Aklınıza takılan tüm soruları Egitimsayfam.com Öğretmen ekibine iletebilirsiniz. İyi çalışmalar dileriz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.