testyazılı sorularıçıkmış sorularkonu anlatımsoru bankasıTekerleğin İcadı Metni Etkinlik Cevapları (2. Sınıf Türkçe)

Tekerleğin İcadı metni cevapları ve soruları, Ada Matbaacılık 2. Sınıf Türkçe Ders kitabı sayfa 148-149-150-151-152-153-154-155 (Bilim ve Teknoloji Teması)

Tekerleğin İcadı Metni Cevapları

2. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Ada Matbaacılık Sayfa 148 Cevabı

Tekerlek icat edilmeseydi ulaşım nasıl yapılırdı? Aşağıdaki resimleri inceleyiniz.

 • Cevap: Muhtemelen insan kolunun gücüyle yapılmaya devam edilirdi. İnsanlar sırtlarında taşırlardı. Bunun yanında hayvanlardan da yararlanılırdı. Mesela atlardan. Onların sırtına yüklenirdi eşyalar.

Metni sessizce okurken anlamını bilmediğiniz kelimeleri belirleyiniz. Bu kelimelerin geçtiği cümleleri tekrar okuyunuz. İlgili resimlere bakarak anlamlarını tahmin ediniz, Sesli okurken noktalama işaretlerine dikkat ediniz.

 • Cevap:

TEKERLEĞİN İCADI
Tekerleksiz bir hayat düşünsene.,. Otomobiller, trenler, bisikletler, otobüsler,,. Hatta el arabaları bile olmadığı için her şey inanılmaz derecede yavaş olurdu. Ne mutlu ki tekerlekler bundan uzun, çok uzun zaman önce icat edildi.
Tekerleksiz Bir Hayat
Günümüzden binlerce yıl önce kimse tekerleğin ne olduğunu bilmiyordu, Zaten tekerlek olsa bile üzerinde ilerleyebileceği yollar yoktu, Pek çok insan tekerleğin bir işe yaramayacağı ormanlarda ve çöllerde yaşıyordu. Her yere yürüyerek gidiyor ve ağır yükleri taşımak için hayvanlardan faydalanıyorlardı. (…)
Tekerleğin Gelişimi
Pek çok uzman tekerleğin tek bir kişi tarafından icat edilmediğini, yıllar içinde yavaş yavaş geliştiğini düşünüyor. Tekerlekten önce, insanlar nesneleri halatla sürüklüyorlardı. Sonra ağır yüklerin altına ağaç kütükleri koyup sürüklemenin çok daha kolay olduğunu fark ettiler.
Kütüklere monte edilmiş kızaklarla işe yarar taşıtlar ürettiler, Kızaklar, yan yana dizilmiş kütüklerin içine oturtuluyordu. Bir sonraki adımda, kütüklerin iç kısmını kesip attılar ve dingili elde ettiler, Tekerlek yavaş yavaş şekilleniyordu. Ardından insanlar dingili el ve at arabalarına takmayı öğrendiler, Böylece tekerlekler serbestçe dönebiliyordu, Ama çok hızlı gidemiyordu. Bu nedenle bir zaman sonra parmaklıklı tekerlekler icat edildi. (…) Günümüzde kullanılan şişirilmiş lastikler, mucit Robert Thompson (Rabırt Tomson) tarafından icat edildi, Bu tekerlekler bisiklet ve taşıma araçları için çok daha yumuşak ve rahat bir sürüş sağladı.

1. ETKİNLİK

2. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Ada Matbaacılık Sayfa 151 Cevabı

Metinle ilgili aşağıdaki sorulan cevaplayınız.

1. Tekerlek icat edilmeseydi neler olurdu?

 • Cevap: İnsanlar bugünkü gibi bir yerden bir yere rahatça gidemezdi. Ayrıca ağır yükleri taşıyamazdı. Bu da yaşamımızda bugün olan rahatın olmaması anlamına gelirdi.

2. İnsanlar, tekerleği geliştirmeye neden ihtiyaç duymuştur?

 • Cevap: Çünkü insanın ihtiyaçları gün geçtikçe onun daha rahat daha konforlu yaşamasını gerektirir. Bunun için de yeni icatlar yapması gerekmektedir.

2. ETKİNLİK 

“Tekerlek? “çöl” ve “orman” kelimeleriyle birer cümle kurunuz.

 • Cevap: Tekerlek olmasa çölde veya ormanda bir adım dahi atamazdık.

3. ETKİNLİK 

2. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Ada Matbaacılık Sayfa 152 Cevabı

Aşağıdaki taşıtları inceleyip adlarını yazınız, Bunlardan hangileri metinde geçiyor? işaretleyiniz.

 • Cevap: 152 2

Taşıt adlarını doğru yazdınız mı? Arkadaşlarınızın yazdıklarıyla karşılaştırarak kontrol ediniz.

 • Cevap: Hepsini doğru yazdım. Arkadaşlarımınkilerle de karşılaştırdım baktık hepimiz doğru yapmışız. Bir tek Okan iki tanesini yanlış yazmış. Onu da beraber düzelttik.

2. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Ada Matbaacılık Sayfa 153 Cevabı

Okuduğunuz metin neyin gelişimini anlatıyor? Bu konuda neler öğrendiniz?

 • Cevap: Tekerleğin gelişimini anlatıyor. Tekerleksiz bir hayatın nasıl olacağını, tekerleğin gelişimini, tekerleğin hayatımızı nasıl kolaylaştırdığını öğrendim.

Merak ettiğiniz konularda araştırma yapınız. Bunun için çocuklara yönelik bilim kültür dergilerinden, kitaplardan ve ansiklopedilerden bilgilendirici metinler okuyunuz. Aradığınız konuda yazılmış metinleri bulmak için kitapların içindekiler” bölümünden yararlanınız, Bazı dergi ve kitapların sonunda, okuduğunuz bölümde geçen kelimelerin açıklandığı “Sözlük” bölümleri olur, O bölümden de anlamını bilmediğiniz kelimeleri araştırınız. Anlamını yeni öğrendiğiniz kelimeleri konuşmalarınızda kullanınız.

 • Cevap: Sizlere özellikle Bilim ve Çocuk dergisini önerebiliriz.

4. ETKİNLİK 

Aşağıdaki karikatürü inceleyiniz, Tekerleğin icadını okuduğunuz metinden de yararlanarak anlatınız.

 • Cevap: Bazen büyük buluşlar hemen kıymet görmez bazı insanlar yapılan icatları buluşları küçümserler.

2. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Ada Matbaacılık Sayfa 154 Cevabı

Bilgi Kutusu
Tekerleğin nerede ve ne zaman icat edildiği tam olarak bilinmiyor, ilk tekerlek resimlerine, günümüzden binlerce yıl öncesinde Sümerlerde rastlan maktadır. Sümerler, bugünkü Irak topraklarında kurulmuş olan eski bir medeniyettir.

5. ETKİNLİK 

Otomobil, bisiklet gibi taşıt araçlarının dışında başka nerelerde tekerlek kullanılır? Günlük yaşantınızda gördüklerinizden hareketle yazınız.

 • Cevap: Tekerlek günümüzde hemen her yerde kullanılmaktadır. Metro araçlarında, motosikletlerde, bir eşya taşımak için yapılan küçük ev aletlerinde, bazı elektrikli sobalarda, evlerdeki sehpalarda kullanılmaktadır.

Yazınızda noktalama işaretlerini doğru kullanınız. Yazdıklarınızı arkadaşlarınıza okuyunuz.

 • Cevap: Doğru kullanmanız sizin için önemlidir.

6. ETKİNLİK 

2. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Ada Matbaacılık Sayfa 155 Cevabı

Yaşantımızı kolaylaştıracak bir icat yapsaydınız bu ne olurdu? Duygu ve düşüncelerinizi yazınız, İcadınızın resmini de yaparak icadınızı tanıtınız.

 • Cevap: Ben olsam su ile çalışan araba yapardım. Çünkü benzin doğamızı çok ama çok kirletiyor. Bir de çok pahalı. Oysa su ile çalışan araba yaptığımda hem çok ucuz olacak hem de doğayı kirletmeyecek.

2. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Ada Matbaacılık Yayınları Bilim ve Teknoloji Teması Sayfa 148-149-150-151-152-153-154-155 Tekerleğin İcadı Metni Etkinlik Soruları ve Cevapları ve 1. sınıftan 12. sınıfa kadar tüm kitapların cevaplarını sitemizden bulabilirsiniz. Kitap cevapları hakkında düşüncelerinizi yorum bölümüne yazabilir. Aklınıza takılan tüm soruları Egitimsayfam.com Öğretmen ekibine iletebilirsiniz. İyi çalışmalar dileriz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.