testyazılı sorularıçıkmış sorularkonu anlatımsoru bankası2023 YDT Yabancı Dil Konuları ve Soru Dağılımı

AYT
06.07.2022

YDT konuları ve soru dağımı 2022 yılı için belirlendi. Yabancı dil bölümlerini kazanmak isteyen adayların YDT sınavından geçer not almaları gerekir. Yabancı dil sınavı İngilizce, Almanca, Fransızca, Rusça ve Arapça dillerinde yapılır.

Soru kitapçıkları her dil için ayrı olarak hazırlanır. Adaylar hangi dilde sınava girmek istediklerini başvuru yaparken bildirirler ve sınavda başvurularına göre soru kitapçığı dağıtılır.

YDT sınavında toplam 80 adet soru olur. Soruları çözmek için her adaya 120 dakika süre tanınır. Kelime bilgisi, dil bilgisi, cloze test, cümleyi tamamlama, cümlenin karşılığını bulma, paragraf, anlamca yakın cümleyi bulma, paragrafta anlam bütünlüğünü sağlayacak cümleyi bulma, verilen durumda söylenecek olan ifadeyi bulma, diyalog tamamlama, anlam bütünlüğünü bozan cümleyi bulma konuları sınavda adaylara soru olarak yöneltilir. YDT nedir konusunda YKS sınavına giren öğrenciler eğer yabancı dil bölümlerini kazanmak istiyorsa YDT sınavına girmelidir.

Sınava giren öğrencilere; kelime bilgisi(6 soru), dil bilgisi(10 soru), boşluk doldurma(10 soru), cümle tamamlama(10 soru), çeviri(6 soru), paragraf(20 soru), diyalog tamamlama(5 soru), yakın anlamlı cümle(4 soru), paragraf tamamlama(4 soru), anlatım bütünlüğünü bozan cümle(5 soru) olarak soru dağılımı gerçekleştirilir.

Sınav YSK sınavının 3.oturumudur. Zorunlu değildir ve adaylar isteğe bağlı olarak sınava girerler. Sınava giren adaylar için sınav sonucunu %60 oranında etkileyen sınavdır. Adaylar hangi dili seçerse o dilden sınav olur.

YDT Çıkmış Sorular

YDT sınav sürecine hazırlık aşamasında sınavda çıkmış soruları çözmek oldukça faydalı bir çalışma yöntemidir. YDT konuları farklı soru çeşitleriyle adayların karşısına çıkar. Sınavı kazanan adaylar 4 senelik dil bölümlerine yerleşme hakkı kazanır.

Yabancı Dil Testi olarak açılımı yapılan YDT ülkemizde ilk kez 2018 senesinde yapılmıştır. Başvurular ÖSYM web sitesi üzerinden yayınlanır. Online olarak da başvuru yapılabilir. ÖSYM mobil uygulaması ile de başvurular hızlı bir şekilde gerçekleştirilir.

Sınav için belirli bir ücret ödenir. Ödeme yapıldıktan sonra başvuru süreci de tamamlanmış olur. ÖSYM uygulaması üzerinden başvuru yapmak için ilk olarak şifre belirlemeli ve üye olmanız gerekir. YDT deneme soruları çözerek adaylar bir sene boyunca sınava hazırlanırlar.

Lise veya dengi okullarda okumakta olan son sınıf öğrencileri ve mezun olmuş kişiler sınava girebilir. Ayrıca ortaöğretim kurumlarını bitirmiş olan adaylar da sınava girebilirler. Üniversiteden mezun olan kişiler de YDT sınavına girebilirler. TYT sınavına girip barajı aşanlar YDT sınavına girebilirler.

YDT Başvuru

YDT sınavı için başvurular online olarak ÖSYM web sitesinden ya da mobil uygulamasından gerçekleştirilebilir. Sınav 120 dakika sürer ve adaylar sınav başladıktan sonra ilk 90 dakika ile son 15 dakikada dışarı çıkamazlar.

Sınava giren adaylar eğer sınav oldukları salonu terk ederlerse salona tekrar giremezler. Bu sebeple sınav süresince salon terk edilmemelidir. YDT baraj puanı geçildiğinde yabancı dil lisans bölümlerini kazanma hakkı elde ederler.

ÖSYM 2022 senesi için sınav tarihini 19.06.2022 olarak açıklamıştır. Sınav Pazar günü gerçekleşecektir. Adaylar sınava girerken yanlarında Sınava Giriş Belgesi’ni bulundurmalılar. Eğer giriş belgesi yanlarında değilse adaylar sınava giremezler. Nüfus cüzdanı her adayın yanında olmalıdır.

Adaylar sınava girerken yanlarında cep telefonu bulunduramazlar. Cüzdan, çanta, saat, kolye, kulaklık, küpe, anahtarlık gibi eşyalar sınav salonuna sokulamaz. Sınav bittikten sonra adaylar sonuçları yine ÖSYM web sitesinden öğrenirler. Yayınlanan takvime göre sınav sonuçları 20.07.2022 tarihinde açıklanacaktır. Adaylar sınava hazırlık için düzenli bir çalışma sistemi oluşturmalı ve örnek sorular çözmelidir.

YDT Yabancı Dil Konuları

KONULAR
Kelime Bilgisi
Dil Bilgisi
Cloze Test
Cümleyi Tamamlama
İngilizce Cümlenin Türkçe Karşılığını Bulma
Türkçe Cümlenin İngilizce Karşılığını Bulma
Paragraf Anlamca Yakın Cümleyi Bulma
Paragrafta Anlam Bütünlüğünü Sağlayacak Cümleyi Bulma
Verilen Durumda Söylenecek İfadeyi Bulma
Diyalog Tamamlama
Anlam Bütünlüğünü Bozan Cümleyi Bulma

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.