testyazılı sorularıçıkmış sorularkonu anlatımsoru bankasıNeoTech Campus’te Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Günü’ne özel panel

İstanbul Nişantaşı Üniversitesi’nde 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında düzenlenen bir …

26.11.2022

İstanbul Nişantaşı Üniversitesi’nde 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında düzenlenen bir panel düzenlendi.

NeoTech Campus’de gerçekleştirilen ve İstanbul Nişantaşı Üniversitesi Kadın ve Aile Çalışmaları Merkezi ve İktisadi İdari Sosyal Bilimler Fakültesi Tarih Bölümü Başkanı Doç. Dr. Göknur Akçadağ’ın moderatörlüğünü yaptığı ‘Kadınların Adalete Erişimi ve Kadına Yönelik Şiddet’ isimli panele Birleşmiş Milletler (BM) Women Türkiye Adalete Erişim Projesi Program Analisti Avukat Betül Bodur da katıldı. 2021 yılında 307 kadının erkek şiddeti nedeniyle hayatını kaybettiğini hatırlatan Bodur, Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Ofisi’nin (United Nations Office on Drugs and Crime-UNDOC) 2019 verilerine göre Türkiye’de her 1 milyon kadın nüfusa düşen, kadın cinayeti sayısının 7,9 olduğunu açıkladı.

neotech campustekadina karsi siddetle mucadele gunune ozel panel 0 Pm2Ei1CY

İstanbul Nişantaşı Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Uğur Yozgat, konuklara böylesine önem arz eden bir konuda gerçekleştirilen etkinliğe ev sahipliği yapmanın büyük bir onur olduğunu söyledi.  Prof. Dr. Yozgat, “Kadın-erkek eşitliği ile kadınların eğitim ve adalete erişimi konusu İstanbul Nişantaşı Üniversitesi’nin öncelikleri arasındadır. Üniversite olarak kadına yönelik şiddetin her zaman karşısındayız ve bu konuda her türlü mücadeleye de her zaman hazırız” diye konuştu.

Avrupa Konseyi Program Ofisi Kıdemli Proje Yöneticisi Volkan Deli ise “Türkiye’de kadınların adalete erişimini ölçerken toplumsal cinsiyete duyarlı bir yaklaşım benimsemek gerekiyor. Kadınların ihtiyaçlarına ve haklarına yönelik adalet politikaları geliştirmek gerekiyor” ifadelerini kullandı.

neotech campustekadina karsi siddetle mucadele gunune ozel panel 1 v5rz8s2H

Son olarak BM OHCHR, Kadınlara Karşı Ayrımcılığın Ortadan Kaldırılması Komitesi (CEDAW) Başkan Yardımcısı Dr. Elgun Safarov da dünyada, kadınların sosyal, ekonomik ve kültürel yaşamda toplumsal eşitliği sağlamak için hakkaniyet ve adalete dayalı yeni uluslararası ekonomik düzenin oluşması gerekliliğini dile getirdi.

İSTANBUL, (DHA)

 

 

neotech campustekadina karsi siddetle mucadele gunune ozel panel 2 4XHAnf2P

neotech campustekadina karsi siddetle mucadele gunune ozel panel 3 ZFEjBTdh

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.